Podatek zamiast składki na ZUS?

Podatek zamiast składki na ZUS byłby chyba najrozsądniejszym wyjściem, by z jednej strony odciążyć finansowo zwykłych, pracujących obywateli i firmy, a z drugiej strony by państwo mogło wywiązać się ze zobowiązań wobec pobierających świadczenia.

”Zamiast opodatkowywać pracę, czyli pobierać składki z naszych wynagrodzeń, pieniądze na emerytury należałoby pozyskać z VAT i akcyzy, powiedział ?Gazecie Polskiej codziennie? (…) Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Uzasadnia to tym, że – po pierwsze – z roku na rok będzie przybywało emerytów, ubywało zaś osób pracujących ? a to z ich wynagrodzeń są finansowane emerytury. Po drugie ulży to pracodawcom, którzy za każdego zatrudnionego również odprowadzają składki do ZUS-u. Szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa, na których głównie opiera się nasza gospodarka, odczują ulgę w swoich finansach. Będzie im łatwiej się rozwijać.

Według Gwiazdowskiego powinna być wprowadzona jedna stawka VAT w wysokości 21 proc. i z tego podatku należałoby finansować emerytury.” – źródło Onet.pl.

Przeciwko człowiekowi, przeciwko rodzinie

Propozycja zawiera sugestię podniesienia podatku VAT w niektórych branżach i obniżenie w winnych. Na wypłatę świadczeń potrzebne są miliardy złotych rocznie. Bez znaczących oszczędności w sferze budżetowej, ograniczenia kosztów funkcjonowania państwa, bezmyślnego marnowania pieniędzy jesteśmy bez szans.

Potrzebna jest nie tylko likwidacja poboru składki do ZUS,
niezbędne jest uproszczenie naliczania wysokości świadczeń, wyeliminowanie dyskryminacji i przywilejów, pozbycie się szklanych domów w których pracują urzędnicy KRUS i ZUS.
Tylko widzicie, do podjęcia tak zdecydowanych kroków potrzebna jest wola polityczna, której bardzo brakuje. Po nich choćby potop.

Podatki zamiast składki na ZUS i KRUS były by bardziej sprawiedliwym rozwiązaniem, zdecydowanie prostszym i tańszym w obsłudze.

ZO

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biznes i przedsiębiorczość, Dyskusje bardzo polityczne, Komentujemy na bieżąco, Ubezpieczenia społeczne, Wolność i demokracja, Życie społeczno - polityczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.