Tylko jedno wyjście

KLASA POLITYCZNA DZIAŁA PRZECIWKO PAŃSTWU I NARODOWI

Premier Tusk mówił o trzech drogach ratowania finansów państwa. Ja uważam, że rząd ma tylko jedną możliwość, która w perspektywie kilku miesięcy będzie korzystna dla Polski i Polaków. Chodzi mi oczywiście o zdecydowane, odważne cięcie wydatków w szeroko pojętej sferze publicznej. Likwidacja dużej liczby zbędnych instytucji, likwidacja dużej części etatów w samorządach, administracji, wymiarze sprawiedliwości, weryfikacja wynagrodzeń w szeroko pojętej sferze budżetowej, zmiany w ubezpieczeniach społecznych.

Na początku będzie ”bardzo bolało” część osób, którym obecnie żyje się bardzo dobrze na koszt innych. Prawda jest brutalna – nie jest nas stać utrzymywać państwa, samorządów w obecnym kształcie. Nasze państwo jest jak pijak, który jest w stanie przepić każde pieniądze. Jak nie dojdzie do ograniczenia aparatu państw i samorządów, nie zostaną w sposób znaczący ograniczone szeroko pojęte wydatki publiczne skutki długofalowe dla narodu i państwa będą katastrofalne.

Podniesienie podatku Vat będzie skutkowało wzrostem cen, które i tak są bardzo wysokie w stosunku do dochodów. Wysokie koszty utrzymania zachęcają do emigracji, zniechęcają do osiedlania się. Polska już odczuwa skutki ogromnej emigracją ludzi młodych i wykształconych, którzy podatki i składki na ubezpieczenie płacą w krajach, gdzie pracują. Tam rodzą się często również ich dzieci. Polski system ubezpieczeń społecznych już ma potężne problemy. Podnoszenie podatków spotęguje jedynie emigrację i negatywne skutki dla Polski z nią związane.

Ograniczenie zatrudnienia w administracji, samorządach, wymiarze sprawiedliwość w perspektywie dłuższego czasu po pierwszym szoku może przynieść korzyści. Po pierwsze wszyscy , którzy będą zmuszeni do odejścia z posad w sektorze publicznym, które opłacane są z naszych podatków, będą musieli przejść do sektora prywatnego i zarabiać na siebie. Co będzie skutkowało pozytywnie na finanse publiczne również, bo nie dość, iż zmniejszy się liczba osób utrzymywanych z budżetu, to jeszcze ludzie ci zaczną faktycznie płacić podatki. Ograniczenie nadmiernej liczby prokuratorów i sędziów powinno zmusić prawników do zakładania kancelarii radcowskich i adwokackich. Uważam, że brakuje w Polsce prawdziwej konkurencji wśród potencjalnych obrońców interesów zwykłych obywateli. Mam przekonanie, że faktycznie kontrolowane poczynania sądów przez prawników działających na konkurencyjnym rynku przyspieszyłoby postępowania. Wyroki wydawane pod kontrolą fachowców powinny być bardziej oparte na prawie i stanie faktycznym. Dane mówią o ogromnym nadmiarze sędziów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców w stosunku do innych państw UE. W porównaniu z Anglią jest to ponoć porażające, w Polsce 17 sędziów nie daje rady, podczas gdy w Anglii 2 radzi sobie całkiem dobrze. Dokładnie odwrotnie wygląda sytuacja jeżeli chodzi o prawników reprezentujących ludzi. W Polsce mamy za mało adwokatów.

Obniżenie płac kadry kierowniczej w samorządach i administracji rządowej powinno zostać powiązane z wysokością płacy minimalnej. Myślę, że warto te relacje porównać z proporcjami w bogatych krajach, gdzie nie ma tak ogromnych różnic w wynagrodzeniu jak w Polsce, np. pensja wójta, kierownika, czy dyrektora urzędu maksymalnie nie powinna być wyższa niż trzykrotność płacy minimalnej. Jak komuś nie odpowiada, niech szuka lepszego wynagrodzenia w sektorze prywatnym. Wynagrodzenia ludzi władzy muszą być w rozsądnych relacjach z wynagrodzeniami zwykłych obywateli.

Obecna władza poprzez liczne przywileje, wysokość wynagrodzeń straciła kontakt z rzeczywistością panującą na rynku.
Jak to jest możliwe, że wójt przepraszam za wyrażenie byle Koziej Wólki, gdzie ludzie zarabiają znacznie poniżej średniej krajowej, znaczna część pracuje na czarno lub nie ma pracy zarabia, np. ok. 10000 zł miesięcznie. Tak kształtuję się znaczna część wynagrodzeń wójtów, burmistrzów, prezydentów na biednej Lubelszczyźnie. Dziurawe jak sita wały przeciwpowodziowe, powódź nawiedza posesje kilka razy w ciągu roku – zwykli obywatele są zdesperowani, załamani i bardzo bezradni. Brakuje dróg, lub są wąskie i dziurawe – ale władzy żyje się dobrze. Zabrakło im kasy – nie ma problemu – podniesie się podatki, by władzy dalej żyło się dobrze.

Rządzący obowiązani są na sprawy Polski patrzeć trochę z szerszej perspektywy niż finanse publiczne,
które są jedynie jednym z elementów funkcjonowania państwa. Władza ustawodawcza i wykonawcza musi rozsądnie gospodarować publicznymi pieniędzmi, ale pod pretekstem ratowania finansów publicznych nie wolno im zaniedbywać innych sfer ważnych dla rozwoju kraju takich jak demografia. Nadmierny fiskalizm państwa powoduje, że młodzi ludzie wyjeżdżają z kraju.

Z punktu widzenia dobra Polaków i Polski trochę szerszego niż same finanse publiczne premier i polski rząd mają już tylko jedno wyjście – bardzo szeroko pojęte ograniczenie wydatków publicznych.

ZO

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentujemy na bieżąco, Przeciwko człowiekowi i prawu, współpraca i współdziałanie, Życie społeczno - polityczne i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

101 odpowiedzi na „Tylko jedno wyjście

 1. Nida Ostendorff pisze:

  I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on many of the subjects you write concerning here. Again, awesome web log!

 2. Lessie Crossett pisze:

  That of a great web site you’ve got! You always tend to be absolutely right

 3. Kennedy Center Honors pisze:

  Hey! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and outstanding style and design.

 4. Alanis Morissette pisze:

  Hi! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Thanks for your time!

 5. Kendrick pisze:

  Absolutely love the new appear. I was pleased with the content. Appreciation for the nice posting.

 6. Elijah Verner pisze:

  Howdy. I basically need to leave a brief commentary and inform you recognize that in fact I’ve been reading your personal blog for quite some time. Keep up the great efforts and I’ll be returning again again rapidly.

 7. Krakow pisze:

  I enjoyed reading this. I have to check out much more about this subject. I’m admiring effort and time you invest your blog, considering that it really is fantastic location in which I can find out lots of valuable details.

 8. milwaukee 5615-20 pisze:

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from some of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Regards!

 9. Alfred Greenhouse pisze:

  I?d come to concede with you on this. Which is not something I usually do! I love reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 10. Clay Machtley pisze:

  humongous almanac you pick up

 11. Hasni Musique pisze:

  Thank you for sharing with us, I think this website truly stands out :D.

 12. Michael Wojnar pisze:

  huge book you take

 13. Willian Glauser pisze:

  big league journal you bear

 14. Minerva Otting pisze:

  This post seems to recieve a good ammount of visitors. How do you get traffic to it? It offers a nice unique twist on things. I guess having something useful or substantial to post about is the most important factor.

 15. Jerome Cajka pisze:

  lengthy log you accept

 16. Bobbie Moritz pisze:

  coole seite

 17. Cheyenne Vorkink pisze:

  Echt scharfe Seite. Super gemacht. Freue mich auf Updates.

 18. Mariam Gossling pisze:

  Gday my friend with it site – really like it. greets

 19. Rudolf Cantakis pisze:

  Hiya my own good friend cool site – really like it. greets

 20. best car seats pisze:

  I acquired listed here via Yahoo. It appears to be an excellent article. My partner and i carefully loved looking at your site, and i also might be sure to revisit. My partner and i set aside your site and that i likewise passedyour how does a person a couple of friends and family also. Do you don?t imagination!

 21. lingzhi guide pisze:

  Comfortabl y simply, the article is certainly the ideal on that popular niche. I agree together with your a conclusion and definately will thirstily look ahead to ones approaching updates. Expressing with thanks will not just do, for your wonderful lucidity in your producing. I most certainly will instantly capture a person’s rss to be abreast of any kind of up-dates. Delaware lightful operate and much achieving success rrnside your home business business!

 22. hostgator coupon pisze:

  Recently, That i didn?t supply a bunch of considered to making replies at weblog webpage content with inserted comments sometimes a lesser amount of. Examining via ones interesting posting, helps myself to achieve this usually.

 23. hostgator coupons pisze:

  Thanks taking a few minutes to go over this type of, Personally i think tremendously on this along with really enjoy understanding a little more about the area of interest. If it is possible, because you achieve expertise, on earth do you thinkings updating your website with a lot more tips? This can be very good for myself.

 24. lowongan kerja terbaru pisze:

  Many reduction to find a piece of paper that will be finally actually price perusing! I?ve long been seeking out all-around on the subject of this particular question except the sexes really set trash blog posts, or maybe shorter useless content. Concerning witnessed a few videos on youtube nonetheless it?s today much like reading a great document

 25. lowongan kerja pisze:

  My dear health benefits! It?s like your story understand my mind! You seem to learn a great deal concerning this, just like you has written the ebook there something like that. It looks like that you can do with pics they are driving the material house a bit, however , besides that, that is instructive website. An important fantastic look over. I?ll without doubt take another look at again.

 26. audiobooki pisze:

  Nice and very interesting post. Your point of view is more or less the same as main. Thanks!

 27. Super Web Affiliate pisze:

  Thanks for posting this, It?s just what I was trying to find on bing. I?d significantly rather hear opinions from an individual, rather than a corporate site, that?s why I like blogs so a lot. Thank you!

 28. free blog pisze:

  I admire the valuable information you be offering on your articles. I will be able to bookmark your blog and feature my youngsters take a look at up right here generally. I am slightly positive they are going to learn quite a lot of new stuff right here than anyone else!

 29. farmville cash pisze:

  I really wanted to send a quick comment in order to express gratitude to you for those remarkable steps you are posting at this site. My incredibly long internet lookup has at the end of the day been paid with extremely good information to go over with my friends and classmates. I would admit that many of us website visitors actually are definitely lucky to dwell in a superb community with so many awesome people with very beneficial basics. I feel pretty fortunate to have come across your entire weblog and look forward to plenty of more enjoyable moments reading here. Thank you again for everything.

 30. ????????? pisze:

  Bravo, this magnificent idea is necessary just by the way

 31. Tiera Dominicus pisze:

  What a lovely blog page. I will certainly be back again. Please keep writing!

 32. Latosha Zamora pisze:

  Thank you for this wonderful post! It has long been very helpful. I wish that you’ll proceed sharing your wisdom with us.

 33. ?????? ??? pisze:

  Great post I Agree with your major tips and believe the title says it all, I enjoyed reading and I will surely come occasionally to read more of your writing. sustain the great work!

 34. gama pisze:

  It appears that you?ve put a lot of effort and hard work into your article and I require more of these using the net currently. I sincerely got a kick from your post. I don?t really have much to speak about in response, I only wished to comment to reply wonderful work.

 35. Frances Herson pisze:

  Hello everyone, This web page is amazing as well exactly how the subject had been expanded. I like a few of the comments also although I would decide on all of us keep it on topic to have the ability to add significance to the subject.

 36. ??????????? pisze:

  It to you a science.

 37. Tosha Torp pisze:

  Nice to become going to your weblog once more, it continues to be months for me. Effectively this articles that i?ve been waited for so long. I need this article to total my assignment inside the school, and it has exact same subject together with your articles. thanks, excellent share.

 38. Avery Bertinetti pisze:

  stellar logbook you hold

 39. kino pisze:

  I think this is one of the most vital info for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is great, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 40. Min Mulchrone pisze:

  Hello! I just would like to give a substantial thumbs up for the excellent info you’ve here on this post. I will likely be coming back to your blog for additional soon.

 41. Lakisha Vavricka pisze:

  Want to learn much more details in this particular subject,please update this particular info,thank you

 42. alteril pisze:

  on this site. submitted helpful . It is nice to know that all the information I need is right in front of me. to everyone

 43. mega t green tea with hoodia reviews pisze:

  Youre so cool! I dont think Ive read anything like this before. So awesome to find somebody with some original thoughts on this subject. thanks for starting this up. this site is something that is needed on the web, someone with a little originality. nice job for bringing something new to the internet!

 44. backwood cigars pisze:

  I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.

 45. acid cigars pisze:

  What you said made a lot of sense. But, think about this, what if you added a little content? I mean, I dont want to tell you how to run your blog, but what if you added something to maybe get peoples attention? Just like a video or a picture or two to get people excited about what youve got to say. In my opinion, it would make your blog come to life a little bit.

 46. ??????? ??????? pisze:

  Tremendous post I Agree with your major tips and think the title says it all, I loved reading and I will certainly come from time to time to read more of your writing. carry on the good work!

 47. Mens Polo Shirts pisze:

  I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work.

 48. water ionizer pisze:

  I was studying something as well about this topic on different blog.Interesting, your view on it is diametrically contradicted to what I read before. I’m still trying to figure out over the opposite points of view, but I’m tipped strongly toward your point of view. And regardless, that’s what is so superb about modern democracy and the marketplace of thoughts on-line.

 49. Ladbrokes Betting pisze:

  I just got out of nap and I am already reading your post. It means something! Very useful blog. Thnkx!

 50. Veronica Stamm pisze:

  I certainly did not realize that. Learnt a thing new today! Thanks for that.

 51. Radio Disney Ecuador pisze:

  Hey I discovered this website to be really fascinating! Bookmarked!

 52. ????? ????? ????? pisze:

  Essential post I Agree with your leading tips and believe the title says it all, I loved reading and I will certainly come occasionally to read more of your writing. keep on the great work!

 53. As a Newbie, I am constantly exploring online for articles that can help me. Thank you

 54. elektroniczne papierosy opinie pisze:

  2. Outstanding job once again. Thumbs up.

 55. Kelley Ciborowski pisze:

  Extermely useful publish right here. Thanks for sharing your wisdom with me. I’ll definitely be back again.

 56. elektroniczne papierosy opinie pisze:

  2. Excellent story once again! Thanks a lot;)

 57. bezdymne papierosy pisze:

  1. Awesomestory indeed. My boss has been looking for this info.

 58. alteril pisze:

  I haven?t checked in to put sometime because I guess it’s time getting boring, though the last few posts are good quality bootcamp guess I?ll add you on my daily bloglist

 59. phen 375 pisze:

  I am quite often topics thrilled I found. The article makes so much. more like this.

 60. Premium WordPress Theme pisze:

  Hello.This article was extremely remarkable, especially because I was investigating for thoughts on this subject last week.

 61. elektroniczny papieros pisze:

  1. Excellentnews it is definitely. My girlfriend has been searching for this update.

 62. elektroniczny papieros pisze:

  1. Greatshare it is actually. My girlfriend has been awaiting for this tips.

 63. utrata masy ciała pisze:

  presents view of the situation. outstanding post, i really like finding thoughts that are informative beneficial anyway.

 64. phentermine vs adderall pisze:

  The next time I read a site, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 65. phentermine 50 pisze:

  Im impressed. I dont think Ive met anyone who knows as much about this subject as you do. Youre truly well informed and very intelligent. You wrote something that people could get the hang of and made the subject intriguing for everyone. Really, great website youve got here.

 66. Betfair Zarejestruj się pisze:

  I would like to thanks for the efforts you have contributed in writing this blog post. I am hoping the same top-grade post from you in the future as well. In fact your creative writing skill has inspired me to start my own blog now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a fine example of it.

 67. Music Downloads pisze:

  Wow!, this was a real quality post. In theory I’d like to write like this too – taking time and real effort to make a good article… but what can I say… I keep putting it off and never seem to achieve anything

 68. Baby Store pisze:

  I wanted to thank you for this great I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your web site to look at the latest stuff you post.

 69. Ladbrokes rosyjskim pisze:

  It’s rare for me to discover something on the internet that is as entertaining and intriguing as what you’ve got here. Your page is sweet, your graphics are outstanding, and what’s more, you use reference that are relevant to what you are saying. You’re definitely one in a million, good job!

 70. Perry Bemrose pisze:

  Brilliant stuff, man! What you have to say is really important and Im glad you took the time to share it. What you said really spoke to me and I hope that I can learn more about this. thank you for sharing your opinion. I am yet to find anything as enlightening as this on the web.

 71. Nathanial Monske pisze:

  cool information shared I’m really charmed to see this particular blog..realy thank you for providing folks wonderful tips.Great walk-through. I truly appreciate this articles.

 72. Zabawki dla Dzieci pisze:

  We are a group of volunteers and starting a new initiative in our community. Your blog provided us with valuable information to work on|.You have done a marvellous job!

 73. kursy NLP pisze:

  I’m happy I found this blog, I couldnt discover any info on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if possible feel free to let me know, i’/m always look for people to check out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 74. Harriett Noorda pisze:

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of website so folks could connect with it better. Youve got an awful many text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 75. Codi Lavis pisze:

  I have already been visiting your site for 3 days. absolutely love your posts. by the way i’m conducting a research concerning this topic. do you happen to know other good sites or perhaps online forums where I might get more information?

 76. Betsch pisze:

  Keep the posting up. I never thought I would find an individual that had close to the same grasp of worldly knowldege , however, you are that beacon of hope in humanity!I hope you continue to bring your knowldge and enlightenment to the world and never let your expression be squelched! Live strong!

 77. pay day loan pisze:

  Hey! I just want to leave a comment. I really enjoyed this article. Carry on the awesome effort.

 78. phentermine without prescription pisze:

  I dont know what to say. this is definitely one of the better websites Ive read. Youre so insightful, have so much real stuff to bring to the table. I hope that more folks read this and get what I got from it: chellolls. Great job and great blog. I cant wait to read more, keep em comin!

 79. poker table pisze:

  I dont know what it is about this blog that turns me off so much, but you just dont seem to get me excited. I dont know if its the lack of content or just the way you wrote it. But you really dont seem to understand that your readers may not agree with you. Youre really just too out there for me.

 80. phentermine adipex pisze:

  this is by far the best looking website I?ve seen. It was completely easy to navigate and it was easy to look for the information I needed. Fantastic layout and great website!

 81. herbal phentermine pisze:

  I dont really know what youre talking about here. this cant be the only way to suppose about this can it? It seems like you know a lot about the subject, so why not explore it more? Make it more accessible to everyone else who may not agree with you? Youd get a lot more people behellond this if you just stopped making general statements.

 82. phentermine no prescription pisze:

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just bloging videos to your website when you could be giving us something enlightening to read?

 83. phentermine no prescription pisze:

  You completed a number of good points there. I did a search on the issue and found most folks will consent with your blog.

 84. phentermine adipex pisze:

  this is by far the best looking website I?ve seen. It was completely easy to navigate and it was easy to look for the information I needed. Fantastic layout and great articles!

 85. phentermine discount pisze:

  Dear Sir/Madam, would you care to advise me on how I could join your mailing list? I enjoy reading these articles and would like to be notified of future updates.

 86. Juliet Reser pisze:

  Excellent post, thank you so much for sharing.

 87. tv series list pisze:

  This website is awesome. I constantly come across something new & different right here. Thank you for that data. Adauga Anunt Gratuit

 88. phentermine 37.5 pisze:

  this really answered my problem, thank you!

 89. Betsson EU Sportsbook pisze:

  It’s unusual for me to find something on the net that is as entertaining and fascinating as what you’ve got here. Your page is lovely, your graphics are great, and what’s more, you use source that are relevant to what you’re saying. You are certainly one in a million, good job!

 90. diazepam pisze:

  Great stuff from you, man. Ive read your stuff before and youre just too awesome. I love what youve got here, love what youre saying and the way you say it. You make it entertaining and you still manage to keep it smart. I cant wait to read more from you. this is really a great blog.

 91. phentermine diet pills pisze:

  Aw, this was a really quality site. In theory I’d like to write like this too – taking time and real effort to make a great website… but what can I say… I procrastinate alot and never seem to get something done.

 92. Lamborghini pisze:

  Your details are very good; we got new knowledge from your site. Template also very good, color matching is well. I will keep visiting your site often. This is a great article thanks for sharing this information. Give your knowledge for all people. Because who likes to know more information. I saved some details to me.

 93. Bwin Canada pisze:

  I have study few of the blogposts on your web site these few days, and I really like your style of blogging. I bookmarked it to my favorites web site list and will be checking back soon. Pls check out my website as well and let me know your opinion.

 94. Betfred Bingo Promotion Code pisze:

  An astonishing blogpost, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on that. And he in fact purchased me dinner because I found it for him. :). So let me rephrase that: Thnx for the treat! But yeah Thank you for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and enjoy reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more information? It is very helpful for me. Two thumb up for this blog post!

 95. Euro2012 Betting pisze:

  An amazing blogpost, I just passed this onto a workfellow who was doing a little research on this. And he in fact purchased me breakfast because I discovered it for him… smile.. So let me reword that: Thankx for the treat! But yeah Thankx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more information? It is highly helpful for me. Big thumb up for this article!

 96. sex appeal pisze:

  Not long ago i came upon your blog and are usually already reading along. I thought overall I may leave my first comment. I don?t find out what to detail apart from I?ve enjoyed reading. Nice blog. Achieve keep visiting this site really often.

 97. Ways to Lose Weight Fast pisze:

  Man you pro. Come see my site, you likely will enjoy it.

 98. school seniors pisze:

  So I quite simply point out you actually establish a few excellent points and I will submit a variety of thoughts to add to soon

  thankyou

 99. phentermine online pisze:

  thank you for good site. Hope to see more soon.

 100. Lindsey Procknow pisze:

  Hey, i think you visited my website so i came to „return the favour”.I am trying to find things to improve my blog!Is it ok if i use some of the things i saw here?!

 101. ZQW pisze:

  Podałaś przykład sądów. Wprowadzenie „nowoczesnych formularzy” , których nie sposób prawidłowo wypełnić zgodnie ze zdrowym rozsądkiem ( np. poprzez obowiązek skreślanie każdej niezapełnionej kratki , używania określonych kolorów długopisów lub tuszów , parafowania każdej strony etc. ) , co było zamierzone przez ustawodawców , skutkuje zabawą w ciuciubabkę z petentami , ze strony sędziów wyszukujących „braki formalne pisma procesowego”. Po kilku latach takiej zabawy , nie robiąc nic innego , przechodzą oni w zasłużony stan spoczynku pobierając kilkutysięczne pensje do końca swego życia . Proste postępowanie rejestracji stowarzyszenia potrafi trwać dwa lata , wielokrotnie dłużej trwają proste sprawy gospodarcze , czy karne – nawet gdy podsądny poddaje się dobrowolnie karze.Nie napisałaś nic o urzędzie patentowym RP . Ostatnio gdzieś czytałem , że ktoś po 6 latach otrzymał patent na ewidentny wynalazek. 6 lat jakiś urzędnik zajmował się prostą i ewidentną sprawą , nie mając nic poza tym do roboty. W UK petent otrzymałby patent , po ok. 2 tygodniach , z tym że dość łatwy do obejścia , podobnie zresztą jak w Polsce. Klasa próżniacza żyje na nasz koszt , a my musimy za to płacić. Pozdrawiam Cię , a stronę wpisuję do zakładek , licząc na dalsze ciekawe posty

Możliwość komentowania jest wyłączona.