Co my z tego mamy? Wiadomo, wyższe podatki

Brak instynktu samozachowawczego w trakcie wyborów znacznej części ludzi , skutkuje bardzo złą sytuację ekonomiczną Polski. Tylko bardzo nieliczni wyborcy są świadomi. Człowiek musi przy urnie myśleć o sobie i swoim środowisku. Zasadnicze pytanie na które musimy sobie odpowiedzieć przed dokonaniem wyboru – kto będzie najlepiej reprezentował  interesy mojego środowiska i moje? Co ja, my będziemy z tego mieli?

Obecna władza w swej większości zarówno ta centralna, jak i samorządowa jest jednakowo bezmyślna, zachłanna, interesowna. Właśnie podwładni marszałka województwa lubelskiego Krzysztofa Grabczuka zafundowali sobie w leasingu cztery samochody, drobnostka za jedyne 398 tys. złotych. Na ”HotMoney” jest cytat dnia ”Za leasing samochodów urząd zapłaci w sumie 398 tys. zł”. Marszałek województwa jest popierany przez PO – wiadomo partię, która ponoć miała zadbać, aby państwo było tanie. Ale w sumie czego człowiek nie obieca, byle by go wybrali? By żyło się dobrze wybranym, ich rodzinom i kolegom.

Tak kosztowna transakcja jest tym bardziej bulwersująca, że Polska pogrążona jest w ogromnych długach, rozważane jest podniesienie podatków. Urzędnicy tłumaczą się, iż pieniądze pochodzą z Unii. Tylko skąd się biorą pieniądze w Unii? Bo coś mi się wydaje, że z podatków, które przekazywane są do wspólnej kasy między innymi w postaci składki?

Bezczelność, zachłanność polskich tak zwanych samorządowców poraża. Nie dość, że jest ich o wiele za dużo, to jeszcze mają bardzo wysokie wynagrodzenia, dysponują samochodami służbowymi i mnóstwem innych kosztownych gadżetów typu telefony, laptopy itd.

W 1980 r. w lipcu strajki rozpoczęły się od PZL w Świdniku, następnie przyłączyły się inne zakłady pracy z pobliskiego Lublina, następnie fala protestów ogarnęła Polskę. Rozpoczynający strajki domagali się między innymi ograniczenia biurokracji i korupcji. Ha, ha, ha – oczywiście śmiech jest poprzez łzy.

Myślę, że zbyt rzadko mówi się o tym, że niezależnie od ustroju powstawały by nowe technologie, świat zmieniałby się, nasze życie ulegało by również przemianom. Ludzie, którzy rządzili Polską po 1989 r. zlekceważyli postulaty strajkujących.  Korupcja? Co stało się z majątkiem tak licznych firm państwowych, wypracowanym w trakcie poprzedniej epoki? Co mówicie, że sprywatyzowano? ”Sprywatyzowano”…?  Biurokracja rozrosła się do gigantycznych rozmiarów. Pracujemy na utrzymanie ogromnego aparatu państwa i samorządów, który rozrósł się do niespotykanych rozmiarów w tak zwanej wolnej Polsce. W pięć lat po lipcu 80 w 1985 r. składka na ZUS wynosiła ok. 15% od wynagrodzenia. Obecnie jest to już ponad 47% od wynagrodzenia. Przed reformą z 1998 r. w ZUS pracowało ok. 20 tys. osób, zdaje się, że obecnie liczba podwoiła się?

Bardzo wątpliwe są ”zdobycze” tak zwanej wolnej Polski z punktu widzenia podatnika? Gwałtowny wzrost instytucji i urzędników opłacanych z podatków. Liczne przywileje władzy. Wynagrodzenia po kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy większe od dochodów zwykłych obywateli.

Ogromne różnice w płacach między ludźmi władzy, a zwykłymi obywatelami, to ”zdobycz” wolnej Polski. Rozbudowane, bardzo kosztowne, często bezradne  samorządy (np. powódź, drogi lokalne) –  to jest również efekt rządów ostatnich lat. Bardzo wysokie składki ZUS, rozrośnięty ponad wszelką miarę sam ZUS, utworzenie w obecnej bardzo kosztownej postaci KRUS, to również efekt rządów po 1989 r. Zniszczony przemysł, zamknięte przedszkola, upadek szkolnictwa zawodowego, ogromne bezrobocie itp. – to wszystko są efekty polityki ostatnich 21 lat.

Co my mamy z przemian? Wolność słowa i możliwość podróżowania. Wolność gospodarczą? Jaką wolność? Jak nie zapłacisz haraczu państwu w postaci składki  ZUS, nie będziesz mógł prowadzić działalności gospodarczej. To nic, że w regionie brakuje miejsc pracy, a z działalności gospodarczej, którą mógłbyś prowadzić wyciągniesz, np. 800 zł, toć, to na składkę nie starczy.

Ktoś powie, że te 800 zł., to jest śmieszna kwota. Tak, ale bardzo wielu pozwalała by funkcjonować. Chyba lepiej mieć systematycznie, co miesiąc przynajmniej 800 zł, niż nie mieć nic? Z punktu widzenia zdrowia psychicznego, rozwoju człowieka lepiej jest osobiście zarobić równowartość przynajmniej zasiłku dla bezrobotnych, niż martwić się co będzie, gdy zasiłek się skończy?

Ja tu piszę o takich przyziemnych sprawach, jak wynagrodzenie, możliwości zatrudnienia, a przecież najważniejsze, że urzędnicy dostali u marszałka województwa lubelskiego nowiutkie samochody, prawie po 100 tys. zł każdy, o jakich zwykli obywatele nie mają nawet odwagi marzyć. Jak zabraknie pieniędzy nie ma problemu – podwyższy się podatki.

To, że władza zarówno ta centralna, jak i samorządowa zajmuje się sobą, jest zachłanna, poprzyznawała sobie wysokie pensje, liczne przywileje, to jest oczywiście bardzo korzystne dla ludzi władzy. Jest to jednocześnie ogromny balast, problem, wyższe podatki dla obywateli, na których nakłada się bardzo wysokie daniny na rzecz państwa w różnej postaci. Zwykli obywatele nie mogą korzystać z owoców swojej pracy, bo rządzącym ciągle mało i mało.

ZO

Ten wpis został opublikowany w kategorii Biznes i przedsiębiorczość, Demokracja po polsku, Dyskusje bardzo polityczne, Wolność i demokracja, Życie społeczno - polityczne i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

181 odpowiedzi na „Co my z tego mamy? Wiadomo, wyższe podatki

 1. Theodore Mcelhinney pisze:

  What a great useful resource!

 2. Freddie pisze:

  Where is the facebook like link ?

 3. Jeanmarie Gaba pisze:

  Smart post. Sustain up the really good performance.

 4. federal education loans pisze:

  My associate and I really loved reading this weblog post, I used to be just itching to know do you trade featured posts? I am all the time trying to find someone to make trades with and merely thought I’d ask.

 5. 5615-24 pisze:

  Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 6. Antonio Rempe pisze:

  Hi there are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 7. Terry Oas pisze:

  superior logbook you compass

 8. Musique en ligne pisze:

  Some really prime articles on this site, bookmarked.

 9. Amanda Stalberger pisze:

  This domain appears to get a large ammount of visitors. How do you advertise it? It gives a nice unique twist on things. I guess having something real or substantial to give info on is the most important thing.

 10. Kendal Halvorson pisze:

  This post appears to get a great deal of visitors. How do you get traffic to it? It offers a nice unique spin on things. I guess having something useful or substantial to post about is the most important factor.

 11. cocoa butter pisze:

  so much wonderful information on here, : D.

 12. watches pisze:

  Hello! Great post! But the site is still loading slowly.

 13. Dede Mendicino pisze:

  I?d be inclined to concede with you one this subject. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 14. Rudolph Squibb pisze:

  fat weblog you own

 15. Clement Wienandt pisze:

  coole seite

 16. Harry Frommer pisze:

  coole seite

 17. Whitney Awyie pisze:

  Awesome web site – like it.

 18. Miguel Branam pisze:

  Gday my own chum hip site – really like it. greets

 19. Pamala Ibasitas pisze:

  Nicely said!

 20. Jene Blind pisze:

  Echt versaute Webpage. Super gemacht. Freue mich auf Updates.

 21. lingzhi weight loss pisze:

  Great weblog! My spouse and i genuinely enjoy precisely how it?s very easy with my best view additionally , the details are well crafted. I’m asking yourself how I may just be notified every time a brand-new posting has been manufactured. We have subscribed to your current rss feed which inturn needs to do the particular! Employ a great day time!

 22. John Lappe pisze:

  nice page

 23. graco car seat instructions pisze:

  Appreciation for an extra fantastic write-up. Where more could anyone get that types of knowledge in such a perfect way with words? I?ve any powerpoint presentation future month, plus I?m for the search designed for these kinds of details.

 24. hostgator coupon code pisze:

  Thanks for making go over this amazing, I am exceptionally regarding it and also love grasping more information on the topic. Whenever you can, although you attain knowledge, how can you feelings replacing your websites to learn details? It is rather perfect for my family.

 25. 2 day diet loss pisze:

  For some reason a helpful suggestion.I’m going to have a tiral of the option immediately as have previously aggravated while them all a long time.Thanks to you for ones continously article for beneficial tips.It truly achieve me a good support.

 26. wkłady kominowe pisze:

  Good an very informative post. I will come back to your blog regullary. One thing: I do not exactly know what do you mean in the second paragraph. Could you please exmplain your opinion?

 27. hostgator coupon code pisze:

  That have an unbiased web page you need paid off web hosting, familiarity with screenplays together with plugins and so forth so that you can supply a reasonable software for your personal web site crowd in contrast to in this article you can actually set ones own only completely focus upon delivering top of the line written content as well as a back corner conclusion complex equipment is included.

 28. Kira Coomes pisze:

  .well, I don’t know 100% accurate. when we discuss about such things there are at least a bunch of other things you have into consideration.I mean, there are pros and cons on every topic…there just isn’t any direct way.

 29. lowongan kerja pisze:

  Comfortabl y simply, this great article is in fact the most effective for this useful topic. Certainly together with your conclusions and definately will thirstily anticipate ones coming messages. Declaring kudos will not only be sufficient, to the very good lucidity in your publishing. I may without delay get an individual’s rss to remain seated current with all messages. De lightful job and much success in your own organization business!

 30. lowongan kerja terbaru pisze:

  Just, I didn?t make loads of thought to making answers upon blog site web site content and have planted advice quite possibly fewer. Analyzing by means of ones fulfilling placing, can assist people to do this usually.

 31. Super Web Affiliate pisze:

  Many thanks for posting this, It?s just what I was trying to find on bing. I?d a great deal rather hear opinions from an individual, rather than a corporate website, that?s why I like blogs so very much. Thank you!

 32. get your ex back pisze:

  ha haI’m not sure about what the other commenters mat be thinking but you sure do have some valid points there. For an instance, I totally agree with what you’re saying in the first paragraph.

 33. my first blog pisze:

  Just right issues?I’d note that as anyone who truly doesn’t write on blogs much (in fact, this can be my first submit), I don’t think the term ‚lurker’ could be very becoming to a non-posting reader. It’s no longer your fault the least bit , however perhaps the blogosphere could come up with a greater, non-creepy title for the 90% of us that enjoy reading the content material .

 34. zygor levelling guide pisze:

  I wanted to write down a brief comment to thank you for the marvelous tricks you are showing at this site. My time intensive internet search has at the end of the day been compensated with awesome knowledge to exchange with my partners. I would admit that we visitors actually are definitely blessed to dwell in a magnificent community with so many awesome professionals with useful opinions. I feel pretty lucky to have encountered your entire webpages and look forward to so many more excellent times reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 35. dobry katalog pisze:

  Ciekawe! Będę częściej do Ciebie zaglądała.

 36. farmville pisze:

  I definitely wanted to compose a message in order to say thanks to you for those marvelous pointers you are showing here. My rather long internet lookup has now been paid with professional insight to write about with my company. I ‚d suppose that most of us site visitors are truly blessed to live in a superb site with very many wonderful individuals with helpful tips and hints. I feel somewhat lucky to have discovered the website and look forward to many more thrilling moments reading here. Thanks a lot once again for everything.

 37. Manual Free Ebook pisze:

  Considerably, this post is really the sweetest on this notable topic. I harmonise with your conclusions and will thirstily look forward to your incoming updates. Saying thanks will not just be sufficient, for the phenomenal clarity in your writing. I will directly grab your rss feed to stay informed of any updates. Admirable work and much success in your business dealings!  Please excuse my poor English as it is not my first tongue.

 38. Moshe Rotkovecz pisze:

  Extermely informative publish here. Thank you for sharing your knowledge with me. I will certainly be back again.

 39. azuli pisze:

  I was really glad to find your post %BLOGTITLE%.

 40. Hipolito M. Wiseman pisze:

  […]You have brought up a very great points , thankyou for the post[…]?

 41. Basilia Fredin pisze:

  Thank you for your wonderful article! It has long been very useful. I wish that you will continue posting your knowledge with us.

 42. free website pisze:

  I was really happy to find your post %BLOGTITLE%.

 43. rwa kulszowa pisze:

  Bardzo fajny blog, tylko szkoda że tak mało artykułów:(

 44. Cecil Lynn pisze:

  Pefect topic, its glad for reading.

  Wishes from Berlin

 45. idol-lash pisze:

  It had been some time since I visited website with such high quality information. Thansk loads for the helpful data

 46. Kala Colgate pisze:

  I?d come to agree with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 47. easy forex pisze:

  This is a good posting, I was wondering if I could use this write-up on my website, I will link it back to your website though. If this is a problem please let me know and I will take it down right away

 48. make money fast pisze:

  Many thanks for making the effort to talk about this, I feel strongly about this and like studying a great deal more on this subject. If possible, as you gain knowledge, would you mind updating your webpage with a great deal more information? It’s very beneficial for me.

 49. Adrian pisze:

  This is a good posting, I was wondering if I could use this write-up on my website, I will link it back to your website though. If this is a problem please let me know and I will take it down right away

 50. filmy pisze:

  Heya i?m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped me.

 51. ????????? ??????????? pisze:

  You are a very intelligent individual!

 52. Nona Bowditch pisze:

  I was browsing across this writing and really liked it thank you for the wonderful site!

 53. Alphonso Carnes pisze:

  Great site. A lot of useful information here. I?m sending it to some friends!

 54. Giacinta pisze:

  Nice Post!

 55. Marianela Bess pisze:

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was performing a little analysis on this. And he actually bought me breakfast mainly because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading much more on this topic. If feasible, as you become expertise, would you mind updating your blog with much more details? It really is highly helpful for me. Massive thumb up for this blog post!

 56. Emergency Plumbers pisze:

  This is my Excerpt

 57. Ronald Treusdell pisze:

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the fantastic info you’ve here on this post. I might be coming back to your blog for much more soon.

 58. web design philadelphia pa pisze:

  A thoughtful insight and ideas I will use on my website. Youve obviously spent a lot of time on this. Congratulations!

 59. Ana Hickmann pisze:

  Actually good article, it was a plaisure to learn it. I despatched it to all my friends. Actually thank you, every part is actually true.

 60. Outsourcing SEO pisze:

  super article… I just shared this post 🙂

 61. Outsourcing SEO pisze:

  super write-up… I just retweeted this post 🙂

 62. Telemarketing Scripts pisze:

  Hello. magnificent job. I did not expect this. This is a splendid story. Thanks!

 63. Erna Givens pisze:

  Oooh, you’re such an inspiration. I love this blog!

 64. SANTA FE little cigars pisze:

  I hope you never stop! This is one of the best blogs Ive ever read. Youve got some mad skill here, man. I just hope that you dont lose your style because youre definitely one of the coolest bloggers out there. Please keep it up because the internet needs someone like you spreading the word.

 65. hand made cigars pisze:

  I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work.

 66. Leann Cross pisze:

  My spouse and I want to let you know that we loved reading on this publication, I was just itching to acknowledge if you barter featured posts? I am always attempting to find site owners to make trades with but it?s merely a consideration I would ask.

 67. William Hill Betting pisze:

  Hi there, simply was alert to your website via Yahoo, and found that it is truly educational. I am going to be careful for brussels. I?ll be grateful should you proceed this in future. Numerous other people will be benefited out of your writing. Thankx

 68. erotyka pisze:

  Nice job. I found your site in Google, and i realy like it.

 69. web hosting plans pisze:

  Outstanding read, I just passed this onto a colleague who was doing a little study on that. And he actually bought me lunch because I located it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 70. Rush Poker Bonus pisze:

  It’s not that I want to copy your web site, but I really like the design and style. Could you tell me which style are you using? Or was it custom made?

 71. mortgage interest rates pisze:

  Many thanks for sharing this first-class post. Very interesting ideas! (as always, btw)

 72. treating bacterial vaginosis pisze:

  Youre so awesome, man! I cant believe I missed this blog for so long. Its just great stuff all round. Your design, man…too amazing! I cant wait to read what youve got next. I love everything that youre saying and want more, more, MORE! Keep this up, man! Its just too good.

 73. centerpieces for baby shower pisze:

  What you said made a lot of sense. But, think about this, what if you added a little content? I mean, I dont want to tell you how to run your blog, but what if you added something to maybe get peoples attention? Just like a video or a picture or two to get people excited about what youve got to say. In my opinion, it would make your blog come to life a little bit.

 74. Log Cabin Short Breaks pisze:

  Thanks for writing this. I really feel as though I know so much more about this than I did before. Your blog really brought some things to light that I never would have thought about before reading it. You should continue this, Im sure most people would agree youve got a gift.

 75. beauty therapy insurance pisze:

  Many thanks for sharing this fine write-up. Very inspiring! (as always, btw)

 76. Spanish pisze:

  Youre so awesome, man! I cant believe I missed this blog for so long. Its just great stuff all round. Your design, man…too amazing! I cant wait to read what youve got next. I love everything that youre saying and want more, more, MORE! Keep this up, man! Its just too good.

 77. Europa Apotheke pisze:

  This is a good posting, I was wondering if I could use this write-up on my website, I will link it back to your website though. If this is a problem please let me know and I will take it down right away

 78. Sean pisze:

  Ha ha… I was just surfing around and took a look at these responses. I can’t believe that there’s still this much fascination. Thanks for crafting articles about this.

 79. beer holders pisze:

  I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work.

 80. antivirus pisze:

  I was very delighted to discover this site on google.I wanted to say thank you to you with regard to this excellent read!! I surelyappreciated every little bit of it and I’ve you bookmarked to look into new stuff you post.

 81. cash loans pisze:

  Have you considered about introducing some social bookmarking buttons to these blogs. At least for google.

 82. online personal loans pisze:

  Heya this is a good article. I’m going to e mail this to my buddies. I stumbled on this while exploring on bing I’ll be sure to come back. thanks for sharing.

 83. business line of credit pisze:

  This is a good posting, I was wondering if I could use this write-up on my website, I will link it back to your website though. If this is a problem please let me know and I will take it down right away

 84. affordable lap band surgery pisze:

  I was very glad to discover this site on yahoo.I wished to say thank you to you with regard to this excellent read!! I surelyappreciated every little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you post.

 85. Identity Theft Protection pisze:

  Hello – I must say, Iâ??m impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and information was very easy to access. I found what I wanted in no time at all. Pretty awesome. Would appreciate it if you add forums or something, it would be a perfect way for your clients to interact. Great job

 86. airport service ct pisze:

  This is a good posting, I was wondering if I could use this write-up on my website, I will link it back to your website though. If this is a problem please let me know and I will take it down right away

 87. article marketing strategy pisze:

  I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.

 88. iPod Repair Video pisze:

  Your current article always possess alot of really up to date info. Where do you come up with this? Just declaring you are very inspiring. Thanks again

 89. i need to make money pisze:

  Im no pro, but I imagine you just made a very good point point. You clearly comprehend what youre talking about, and I can truly get behind that. Thanks for being so upfront and so truthful.

 90. Harley Quach pisze:

  Thanks for an idea, you sparked at thought from a angle I hadn?t given thoguht to yet. Now lets see if I can do something with it.

 91. Helga Sanford pisze:

  I used to love reading your blog, but lately it’s been a little boring. I’ll still read it though =)

 92. Michelle Calliham pisze:

  What a lovely weblog. I’ll definitely be back again. Please preserve writing!

 93. George Maclean pisze:

  Helpful information here. I added your site on my favorite, so visit again.

 94. Barbara Cass pisze:

  precisely the same effective

 95. Radio Disney Online pisze:

  Great site, figured out a few new things! Subscribed RSS for later, hope to see more updates like this one.

 96. buy link pisze:

  Thanks for sharing this excellent article. Very inspiring! (as always, btw)

 97. term life insurance pisze:

  Hey there this is a great article. I’m going to e mail this to my buddies. I stumbled on this while searching on bing I’ll be sure to come back. thanks for sharing.

 98. affilo blueprint pisze:

  Your current posts continually have got much of really up to date info. Where do you come up with this? Just saying you are very inspiring. Thanks again

 99. expedia pisze:

  Hello – I must say, Iâ??m impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and information was very easy to access. I found what I wanted in no time at all. Pretty awesome. Would appreciate it if you add forums or something, it would be a perfect way for your clients to interact. Great job

 100. How to Deal with Hair Loss pisze:

  Im no expert, but I imagine you just crafted the best point. You naturally understand what youre talking about, and I can truly get behind that. Thanks for being so upfront and so genuine.

 101. hcg drops pisze:

  Your current article continually have got a lot of really up to date info. Where do you come up with this? Just declaring you are very imaginative. Thanks again

 102. Telefonsex Billig pisze:

  What you said made a lot of sense. But, think about this, what if you added a little content? I mean, I dont want to tell you how to run your blog, but what if you added something to maybe get peoples attention? Just like a video or a picture or two to get people excited about what youve got to say. In my opinion, it would make your blog come to life a little bit.

 103. tv on pc pisze:

  Youre so awesome, man! I cant believe I missed this blog for so long. Its just great stuff all round. Your design, man…too amazing! I cant wait to read what youve got next. I love everything that youre saying and want more, more, MORE! Keep this up, man! Its just too good.

 104. buy medical alert pisze:

  Hi, I just found your website via Bing. Your post is truly pertinent to my life currently, and Iâ??m really pleased I found your website.

 105. food chopping tool pisze:

  Superb read, I just passed this onto a friend who was doing a little analysis on that. And he actually bought me lunch because I located it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 106. drill press review pisze:

  I was very happy to find this site on yahoo.I wanted to say thanks to you with regard to this superb read!! I definitelyappreciated every little bit of it and I’ve you bookmarked to look into new stuff you post.

 107. best personal injury lawyer pisze:

  Hello – I must say, Iâ??m impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and information was very easy to access. I found what I wanted in no time at all. Pretty awesome. Would appreciate it if you add forums or something, it would be a perfect way for your clients to interact. Great job

 108. fantage pisze:

  Im no pro, but I imagine you just crafted a very good point point. You clearly comprehend what youre talking about, and I can truly get behind that. Thanks for staying so upfront and so straightforward.

 109. Nick92 pisze:

  Hey this is a good write-up. I’m going to e mail this to my buddies. I came on this while browsing on bing I’ll be sure to come back. thanks for sharing.

 110. Redd pisze:

  You…are…my…hero!!! I cant believe something like this exists on the internet! Its so true, so honest, and more than that you dont sound like an idiot! Finally, someone who knows how to talk about a subject without sounding like a kid who didnt get that bike he wanted for Christmas.

 111. individual dental insurance pisze:

  I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.

 112. cityville secrets pisze:

  Thanks for writing this. I really feel as though I know so much more about this than I did before. Your blog really brought some things to light that I never would have thought about before reading it. You should continue this, Im sure most people would agree youve got a gift.

 113. free verizon ringtones pisze:

  pretty valuable material, overall I feel this is really worth a bookmark, thanks

 114. click here pisze:

  I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work.

 115. web host price pisze:

  Congratulations for posting such a useful blog. Your blog isn’t only informative but also extremely artistic too. There usually are extremely couple of individuals who can write not so easy articles that creatively. Keep up the good writing !!

 116. is coffee good pisze:

  It’s not that I want to copy your website, but I really like the design and style. Could you tell me which style are you using? Or was it especially designed?

 117. apply for scholarships 2011 pisze:

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 118. buy daffodils pisze:

  Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive come across in some time! Its just incredible how much you can take away from something simply because of how visually beautiful it is. Youve put together a great blog space –great graphics, videos, layout. This is definitely a must-see blog!

 119. fast cash advance pisze:

  Youre so awesome, man! I cant believe I missed this blog for so long. Its just great stuff all round. Your design, man…too amazing! I cant wait to read what youve got next. I love everything that youre saying and want more, more, MORE! Keep this up, man! Its just too good.

 120. affordable lap band surgery pisze:

  I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.

 121. Mortgages pisze:

  Outstanding read, I just passed this onto a colleague who was doing a little investigation on that. And he really bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 122. limousine connecticut pisze:

  Awseome article, I am a big believer in leaving comments on blogs and forums to help the blog writers know that theyâ??ve added something worthwhile to the world wide web!

 123. Making Homes Affordable pisze:

  I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work.

 124. iphone accessories pisze:

  Many thanks for making the effort to discuss this, I feel strongly about this and enjoy learning a great deal more on this subject. If possible, as you gain knowledge, would you mind updating your webpage with a great deal more details? It’s extremely useful for me.

 125. Lotto pisze:

  thanks very good

 126. Beata Gebel pisze:

  I’m just grateful which i at last found your blog, I could not discover any info on this subject issue ahead of. I’m look for most people to review. Many thanks for the comment.

 127. elektroniczne papierosy opinie pisze:

  1. First-classinfo it is surely. My friend has been seeking for this information.

 128. Eduardo Alnas pisze:

  What a lovely blog site. I will surely be back. Please preserve writing!

 129. elektroniczne papierosy opinie pisze:

  1. Awesomestory it is actually. I?ve been searching for this info.

 130. phentermine no prescription pisze:

  Im impressed. I dont think Ive met anyone who knows as much about this subject as you do. Youre truly well informed and very brainy. You wrote something that people could understand and made the subject intriguing for everyone. Really, great site youve got here.

 131. objawy bezsenności pisze:

  I haven?t checked in in charge of ages because I thought it was getting boring, but the previous couple of posts are good quality i really guess I?ll add you here we are at my daily bloglist

 132. utrata masy ciała pigułki pisze:

  I am often trying to find recognize the value of. The article a great deal. just added you to

 133. Premium WordPress Themes pisze:

  As a Newbie, I am continuously searching online for articles that can aid me. Thank you

 134. Lonna Pultorak pisze:

  I can not classify it, some parts of this are real respectable but there is a lot of trash in here.

 135. elektronicznych papierosów pisze:

  1. Outstandingpost it is without doubt. We?ve been waiting for this tips.

 136. phentermine diet pills pisze:

  Great stuff from you, man. Ive read your stuff before and youre just too awesome. I love what youve got here, love what youre saying and the way you say it. You make it entertaining and you still manage to keep it smart. I cant wait to read more from you. this is really a great blog.

 137. Bet-At-Home Free Bet pisze:

  You are not the average blog writer, man. You definitely have something powerful to add to the World Wide Web. Such a outstanding blog. I’ll revisit again for more.

 138. Cosy In The Rocket Ringtone pisze:

  There is just a huge amount data that you get rid of there. Thanks for your endeavours and just want you to know to keep this kind of up!

 139. buy phentermine 37.5 mg online pisze:

  I dont really know what youre talking about here. this cant be the only way to suppose about this can it? It seems like you know a lot about the subject, so why not explore it more? Make it more accessible to everyone else who may not agree with you? Youd get a lot more folks behind this if you just stopped making general statements.

 140. phentermine na sprzedaż pisze:

  Great job here. I really love what you had to say. Keep going because you definitely bring a new voice to this subject. Not many folks would say what youve said and still make it interesting. Well, at least Im interested. Cant wait to see more of this from you.

 141. Problemy z loterii pisze:

  There are a great deal of things happening in the communications globe most notable the internet, when somebody post stuff like what you did, the incidents just keeps much better.

 142. Zabawki pisze:

  Pretty impressive article. I just came across your site and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I’ll be coming back and I hope you post again soon.

 143. napster pisze:

  I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the latest stuff you post.

 144. Bet365 Poker pisze:

  A well written article, I just passed this onto a workfellow who was doing a little analysis on that. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him…. smile.. So let me rephrase that: Thanks for the treat! But yeah Thnx for spending the time to talk about this, I feel strongly about it and enjoy reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more information? It is highly helpful for me. Big thumb up for this post!

 145. Delfina Desmond pisze:

  hi, I recently to your blog and started reading along your articless. I thought I would leave my first comment. I dont know what to say except that I have liked reading your website. It is a realls nice site. I will keep visiting this site very often…

 146. Sean Decardenas pisze:

  You make a great point. Got some great information here. I think that if more people thought about it that way, theyd have a better time figure outing the issue. Your view is definitely something Id like to see more of. realy thank you for this blog. Its fantastic and so is what youve got to say.

 147. wspólnego małżeństwa prawa pisze:

  Thank you for taking the time to talk about this, I feel strongly about this and I take pleasure in learning about this topic. If possible, as you gain data, please add to this blog with more information. I have found it enormously useful.

 148. Gwenn Berggren pisze:

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I suppose I would never understand. It seems too difficult and very broad for me. I am looking forward for your next site, I will try to get the hang of it!

 149. Archie Starin pisze:

  It was interesting. You seem very knowledgeable in your field.

 150. srey pisze:

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this site. I will be coming back to your site for more soon.

 151. Music Download pisze:

  I wanted to thank you for this great I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your web site to check out the latest stuff you post.

 152. fast payday loans pisze:

  You completed several good points there. I did so searching about the issue and located virtually all people goes in conjunction with together with your blog.

 153. order phentermine pisze:

  Does it give any better than this!?! As a full-time writer myself is always nice to read such a well written and well thought out stuff.

 154. poker chip sets pisze:

  Keep the posting up. I never thought I would find an individual that had close to the same grasp of worldly knowldege , however, you are that beacon of hope in humanity!I hope you continue to bring your knowldge and enlightenment to the world and never let your expression be squelched! Live strong!

 155. purchase phentermine pisze:

  Dear Sir/Madam, would you care to advise me on how I could join your mailing list? I enjoy reading these posts and would like to be notified of future updates.

 156. phentermine without prescription pisze:

  I wonder how you got so great. HaHa! this is really a fascinating website, a lots of stuff that I can get into. One detail I just want to say is that your design is so great! You certainly know how to get a girls attention! Im glad that youre here. I feel like I’ve learned something new by being here.

 157. phentermine discount pisze:

  I’m interested in using some of your material for my blog. Please let me know if I can do so if I link back to this page.

 158. phentermine diet pills pisze:

  sometimes I just think that folks write and dont really have much to say. Not so here. You definitely have something to say and you say it with style, my man! You sure do have an interesting way of drawing people in, what with your videos and your words. Youve got quite a one-two punch for a blog!

 159. buy phentermine pisze:

  I dont know what to say. this is definitely one of the better sites Ive read. Youre so insightful, have so much real stuff to bring to the table. I hope that more people read this and get what I got from it: chills. Great job and great site. I cant wait to read more, keep em comin!

 160. phentermine 50 pisze:

  Does it give any better than this!?! As a full-time writer myself is always good to read such a well written and well thought out stuff.

 161. phentermine pills pisze:

  I dont really know what youre talking about here. this cant be the only way to suppose about this can it? It seems like you know a lot about the subject, so why not explore it more? Make it more accessible to everyone else who may not agree with you? Youd get a lot more folks behind this if you just stopped making general statements.

 162. harrows darts pisze:

  i’m adding your blog rss feed so that i can see your new posts. Keep up the good work!

 163. cheap phentermine pisze:

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So great to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this blog is something that is needed on the web, someone with a little originality. great job for bringing something new to the internet!

 164. phentermine pills pisze:

  For what its worth, the layout is definitely very interesting. You know how to balance writing and images/videos. However, I cant get over how little you actually bring to light here. I suppose that everyones said the same thing that youve said over and over again. Dont you suppose its time for something more?

 165. Blanche Heraty pisze:

  I love this article very much. I will certainly be back. Hope that I will be able to read more informative posts then. Will be sharing your wisdom with all of my associates!

 166. phentermine 50 mg pisze:

  Great job here. I really liked what you had to say. Keep going because you definitely bring a new voice to this subject. Not many folks would say what youve said and still make it interesting. Well, at least Im interested. Cant wait to see more of this from you.

 167. Ladbrokes Sign Up Bonus pisze:

  You are not the regular blog writer, man. You surely have something important to contribute to the web. Such a great blog. I will come back again for more.

 168. dog grooming pisze:

  Nice blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 169. online CFD trading pisze:

  I have already been visiting your site for 3 days. absolutely love your posts. by the way i’m conducting a research concerning this topic. do you happen to know other good sites or perhaps online forums where I might get more information?

 170. valium pisze:

  All I can say is keep it up. this website is so necessary in a time when everyone just wants to talk about how many people someones cheated on their wife with. I mean, thank you for bringing intelligence back to the web, its been sorely missed. Great stuff. Please keep it coming!

 171. Lamborghini pisze:

  Good day, fellow, nice site!. Unfortunately this blog Has a RSS feed that seem to work ineffectually. Thought I should bring this to your attention! Thanks

 172. DUI Attorney San Diego pisze:

  As a Newbie, I am always exploring online for articles that can help me. Thank you

 173. Betsson Scratchcard pisze:

  You’re not the general blog author, man. You definitely have something powerful to contribute to the web. Such a great blog. I’ll return for more.

 174. penny stock to wacht pisze:

  I enjoyed reading this blog post! Keep up the great work.

 175. Sportingbet Paradise Poker Codes pisze:

  You are not the average blog writer, man. You certainly have something important to contribute to the web. Such a good blog. I will return for more.

 176. Online Soccer Betting Euro2012 pisze:

  You’re not the average blog writer, man. You surely have something powerful to add to the web. Such a wonderful blog. I will come back again for more.

 177. phentermine 50 mg pisze:

  Great job here. I really enjoyed what you had to say. Keep going because you definitely bring a new voice to this subject. Not many folks would say what youve said and still make it interesting. Well, at least Im interested. Cant wait to see more of this from you.

 178. Party Poker Download pisze:

  I am impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog thats both informative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your thoughts is important; the matter is something that not many people are speaking intelligently about. I am really happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 179. how to lose weight fast pisze:

  Thanks bud. Great site you have here. Have some extra websites to direct to which have more information?

 180. order phentermine online pisze:

  Wow! Thank you! I always wanted to write in my website something like that. Can I take part of your post to my site?

 181. Kati Saville pisze:

  When i visit a blog, chances are that I see that the construction is poor and the writting bad. Regarding your blog,I could honestly say that you writting is decent and your website solid.

Możliwość komentowania jest wyłączona.