Problem nie tylko PO – trzeba się jednak bać

Sposób prowadzenia debaty publicznej, zachowania się przedstawicieli elit politycznych, to jest oczywiście nie tylko problem PO. Ale na to, na co pozwolono w PO najsławniejszemu posłowi z Lublina przekracza wszelkie granice. Poseł oczywiście nie jest wart uwagi, powinno się go ignorować, ale jest go tak dużo w mediach, że wręcz zagłuszane są sprawy ważne, tylko bardzo często przypomina się ludziom – co powiedział lub napisał, czy zrobił poseł P. Uważam, że informacja na temat posła P. jest wręcz ludziom narzucana.

O G. Schetynie mówi się, że jest silną osobą. Bawią mnie jego bezradne zachowania wobec posła z Lublina. Wczoraj po kolejnym jakimś wygłupie posła P. Schetyna powiedział, że będzie z nim rozmawiał. Ha, ha, ha. A co może dać rozmowa? Poseł P. przecież liczy się tyko z własnym zdaniem.

To, że sam zainteresowany nie dostrzega patologii we własnym zachowaniu, to jest dość oczywiste. Rzadko ludzie dostrzegają swoje błędy. Ale wyczekująca postawa kolegów partyjnych nie jest zrozumiała. Ludzi, którzy naruszają ustalone zasady powinno się usuwać z partii, ignorować w życiu publicznym. Schetyna na pewno nie jest naiwny i zdaje sobie sprawę, że efektem rozmowy będzie to, iż sobie pogadają. Interesujący jest powód lub powody przez które poseł z Lublina jest tak bezkarny. Dlaczego jest przyzwolenie na takie zachowania, psucie debaty publicznej? Na żenujące widowisko patrzy młodzież, patrzą również dzieci.

Palikot posuwa się coraz dalej, staje się coraz bardziej niebezpieczny.

W tym tygodniu Onet.pl opublikował wywiad z posłem z Lublina pod tytułem: ”Palikot: Lech Kaczyński zginął wskutek własnej głupoty”. Z posłem rozmawiał Jacek Nizinkiewicz, który między innymi zapytał: ” Pan uważa, że tymi osobami, które były pod pałacem prezydenckim i są np. w filmie ”Solidarni 2010”, które mówiły choćby o krwi na rękach Tuska, powinna zająć się prokuratura z urzędu?” Palikot odpowiedział – ” Tak. Te osoby i osoby z którymi rozmawiała ” Gazeta Wyborcza”, co było w jednym z artykułów, że pani kasjerka, czy pielęgniarka mówiły o winie premiera i oczerniały rząd – nimi powinna zająć się prokuratura. Zamierzam złożyć na te wszystkie osoby zawiadomienie do prokuratury. Prokuratura i ministerstwo sprawiedliwości nie wywiązało się ze swoich obowiązków. Myślałem, że przez te trzy miesiące po tragedii i po tych seansach nienawiści, które zostały uchwycone choćby w filmie ” Solidarni 2010” jest prowadzone jakieś rozpoznanie przez prokuraturę, są zbierane informacje przez służby specjalne, są gromadzone i weryfikowane informacje, ale okazuje się, że mija kolejny tydzień i śledztwa z urzędu nie ma”.

Już pisałam –  że trzeba się bać. Moje obawy nie są bezpodstawne. Jeden z najpopularniejszych posłów partii rządzącej nawołuje do inwigilowania zwykłych obywateli, bo publicznie odważyli się skrytykować rząd i premiera. Jak Palikot krytykuje, to może mówić co mu ślina na język przyniesie, zwykli obywatele to zupełnie co innego? Wolność słowa i krytyka innych tak – pod warunkiem, że krytykuje Palikot? A co z jakąś kasjerką, czy pielęgniarką? Buzie na kłódki i głosować zgodnie z obowiązującą w sporej części mediów poprawnością polityczną? Bo jak nie, to się wymusi działania prokuratury i służb specjalnych? To mi jakoś dziwnie przypomina poprzednią epokę.

Oczernianie rządu? Myślę, że dość tej błazenady! Kto odpowiada za jednostkę przewożącą najważniejsze osoby w państwie – bo z uregulowań prawa wynika, że rząd? Brak odpowiedniego systemu szkoleń pilotów – to bzdura? W czyjej dyspozycji jest BOR? O karygodnych błędach służby przy zabezpieczaniu wyjazdu prezydenta 10-04-2010 pisze tygodnik ”Angora” i portal Onet.pl. Mnie po przeczytaniu artykułu włosy dęba stanęły. Błąd na błędzie, mnóstwo niedomówień i nikomu przez trzy miesiące przysłowiowy włos z głowy nie spadł.

Olbrzymi chaos w strukturach państwa polskiego i w samorządach, to oczywiście nie jest problem tylko PO. To jest problem nas wszystkich. Zarówno PO, PSL, jak i opozycja ponoszą winę za obecny stan rzeczy. Przez lata biurokratyzowano kraj. Politycy otaczali się ludźmi miernymi, ale wiernymi, tworzono stanowiska, całe urzędy dla swoich, a teraz zbieramy żniwo prywaty, mierności ludzi reprezentujących państwo. PO przyczynia się w sposób znaczący do dalszej degradacji Polski poprzez promowanie takich osób, jak Palikot. Istotne sprawy, problemy przysłaniane są poprzez niepoważne zachowania.

Polska ma ogromny problem z bardzo słabą merytorycznie klasą polityczną, np. żadna z partii opozycyjnych w Lublinie nie potrafi zaoferować ludziom posłów, którzy potrafiliby rozbudzić merytoryczną dyskusję, poprzez którą śmieszne zachowania najbardziej znanego posła z Lublina zepchnięte by zostały na margines. Brak w polityce ludzi bardzo dobrze przygotowanych merytorycznie i z charyzmą. Brak silnych osobowości.

Kierownictwa partii nie zachęcają do współpracy osób wyrazistych, przygotowanych merytorycznie, ale jednocześnie potrafiących w debatach uważać na słowa. To nie jest tylko problem PO, wszyscy świetnie czują się we własnym gronie. Do śmieszności Palikot prowokuje trochę bezradny PiS, przysłania to co robi koalicyjny PSL i opozycyjne SLD. Zbieramy efekty spychania na margines życia społeczno – politycznego zwykłych obywateli, którzy często są o wiele sprawniejsi od polityków.

Nie będzie szans na zmiane istniejącego stanu rzeczy, jak wprowadzone zostaną totalitarne metody inwigilowania zwykłych obywateli, które proponuje Palikot.

ZO

Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentujemy na bieżąco, Najważniejsze informacje i wiadomości, Przeciwko człowiekowi i prawu, Samorządność i samorządy, Sprawiedliwość po polsku, Wolność i demokracja, Życie społeczno - polityczne i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

135 odpowiedzi na „Problem nie tylko PO – trzeba się jednak bać

 1. Solomon Kirby pisze:

  I must declare ?wow? what a impressive post. This is really wonderful. Carry on doing just what you?re carrying out!!

 2. Conrad Glesener pisze:

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 3. Jets Broncos pisze:

  Good day! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 4. Lauran pisze:

  Serious lover with this site, a bundle of your blogposts have definitely helped me out. Looking forward to updates!

 5. Christmas ball ornaments pisze:

  I cherished studying it. I have to understand more about this issue. I’m admiring hard work you include your site, considering that it is great place just where I am able to find out lot of important facts.

 6. glass Christmas ornaments pisze:

  I actually savored reading this. I need to find out much more on this issue. I’m appreciating time and effort you invest your blog, due to the fact it truly is fantastic location just where I could find out lots of handy tips.

 7. Abigail Clucas pisze:

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any solutions to help protect against content from being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 8. Logan airport parking pisze:

  Wow, I have a weblog too but I can’t write as well as you do. Very good stuff.

 9. milwaukee 5615-20 pisze:

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 10. Jamie pisze:

  …well, I don’t really know 100% accurate. I mean, when we talk about these type of issues there are a lot of additional things to take into consideration.points on both sides of the wall.

 11. Kristian Axthelm pisze:

  This blog appears to get a large ammount of visitors. How do you advertise it? It gives a nice unique twist on things. I guess having something real or substantial to give info on is the most important thing.

 12. Sha Esten pisze:

  enormous logbook you’ve bear

 13. Jefferson Borglum pisze:

  Hello! I’ve been reading your site for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Austin Texas! Just wanted to tell you keep up the great job!

 14. Carisa Versace pisze:

  This weblog appears to recieve a great deal of visitors. How do you advertise it? It gives a nice individual twist on things. I guess having something useful or substantial to give info on is the most important thing.

 15. Delfina Ficek pisze:

  fat account you chalk up

 16. blowjob pov pisze:

  Always remember you’re unique – just like everyone else.

 17. Larry Bassolino pisze:

  I?d be inclined to play ball with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 18. Tai Sikorski pisze:

  towering entry you’ve pick up

 19. Tommie Guillereault pisze:

  coole seite

 20. Esperanza Spieker pisze:

  Echt scharfe Page. Super gemacht. Freue mich auf Updates.

 21. Miriam Burghart pisze:

  Great weblog – just like it.

 22. Dorthy Fatigate pisze:

  Nicely said!

 23. Houston Lamattina pisze:

  Hello there my personal close friend cool site – really like it. greets

 24. lingchi pisze:

  Hello, wanting near numerous sites, looks like a pretty great base you may be previously utilising. I?m at this time using WordPress for several of the online sites though hoping to alter at least one onto some foundation just like your own as being a free trial run. All sorts of things accumulate you would probably recommend regarding this?

 25. Tiana Bara pisze:

  I just want to say thanks for this amazing infolaid down for us readers. Indeed made me acknowledge some basic concepts of this subject.

 26. graco convertible car seat pisze:

  My spouse and i definitely delight in anything you web site in relation to below, somewhat enlightening and sharp. 2 concern even though, I?m working Internet explorer at Debian as well as the different parts of the website page system can be just a bit down. Actually , i know it?s not a common startup, but it’s even now one thing to to look after through views. Just simply providing you with a new heads up.

 27. hostgator coupon codes pisze:

  Great job regarding great site submitting! I discovered your post highly interesting, I believe that you are an excellent content composer. That i built-in your web log towards our e book marks and will returning from the foreseeable future. I must persuade you to proceed this terrific give good results, have a superb day time!

 28. hostgator coupon codes pisze:

  In my opinion you might have developed a variety of really interesting issues. Not too many ppl will think about it the way you solely does. I will be highly fascinated that there’s much about this topic which has been revealed and you also achieved it thus effectively, with so considerably elegance. Top-notch 1, fella! Extremely great elements at this point.

 29. lowongan kerja terbaru pisze:

  What precisely you’re telling is entirely real. I recognize that anybody must repeat the same, but I merely are convinced putting it in a way that everybody can fully grasp. Alongside this like the pictures you spend in this case. They can fit thus well in doing what youre saying. I have to be sure you will attain so many individuals in what youve had got to declare.

 30. Super Web Affiliate pisze:

  Many thanks for posting this, It?s just what I was researching for on bing. I?d a great deal rather hear opinions from an person, rather than a corporate web site, that?s why I like blogs so significantly. Many thanks!

 31. animation software pisze:

  I definitely wanted to jot down a small comment to thank you for all the remarkable tips and hints you are writing on this site. My time-consuming internet investigation has at the end been compensated with professional points to go over with my great friends. I ‚d repeat that most of us website visitors are very much blessed to exist in a superb website with so many special professionals with valuable opinions. I feel very much happy to have seen the website and look forward to many more cool minutes reading here. Thanks again for a lot of things.

 32. ????????? pisze:

  What interesting message

 33. Un Macadangdang pisze:

  I appreciate you taking the time to create this publish. It is extremely beneficial to me indeed. Value it.

 34. Annelle Bonda pisze:

  I love this article a lot. I will definitely be back again. Hope that I will be able to examine far more informative posts then. Is going to be sharing your knowledge with all of my associates!

 35. giga pisze:

  Your weblog is unquestionably worth a read if anyone comes throughout it. Im lucky I did because now Ive received a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You unquestionably put it in perspective for me.

 36. Cyrus Tako pisze:

  Hello everyone, This website is fantastic also precisely how the topic had been expanded. I like a few of the comments also despite the fact that I would choose we all maintain it on subject to be able to add significance towards the subject.

 37. Logan Winslett pisze:

  I?d come to acknowledge with you on this. Which is not something I usually do! I really like reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 38. best forex pisze:

  Perfect site, i like it!

 39. Adan Berryman pisze:

  I’m interested to know if it’s possible to copy a paragraph of this publication to use for my school project.

 40. film pisze:

  Hello there, You’ve done a great job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 41. ????????? ??????????? pisze:

  Very efficiently written article. It will be supportive to everyone who employess it, as well as yours truly :). Keep doing what you are doing – i will definitely read more posts.

 42. Tami Fernatt pisze:

  I found this writing and really dug it kudos for the good write-up!

 43. Shared Ownership Mortgages pisze:

  Your current blogs normally have many of really up to date info. Where do you come up with this? Just saying you are very resourceful. Thanks again

 44. praca w domu pisze:

  I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work.

 45. dub turbo pisze:

  Hi, I just discovered your website via Bing. Your article is truly applicable to my life currently, and Iâ??m really happy I found your website.

 46. htc inspire pisze:

  Im no professional, but I feel you just crafted a very good point point. You definitely understand what youre speaking about, and I can definitely get behind that. Thanks for staying so upfront and so straightforward.

 47. article writing blogs pisze:

  I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.

 48. Turbulence Training pisze:

  What you said made a lot of sense. But, think about this, what if you added a little content? I mean, I dont want to tell you how to run your blog, but what if you added something to maybe get peoples attention? Just like a video or a picture or two to get people excited about what youve got to say. In my opinion, it would make your blog come to life a little bit.

 49. Luann Ceja pisze:

  Hey, excellent website. We really discovered this particular on Bing, and that i ?m pleased Used to do. I?ll definately end up being returning here more often. Desire I possibly could add to the discussion and bring a bit more to the desk, however ?m just taking in as much data because I will at the moment. Thank you

 50. Glad pisze:

  I like this post 🙂

 51. Lewis Juba pisze:

  You need to take part in a contest for 1 of the very best blogs on the web. I will recommend this internet site!

 52. website design philadelphia pisze:

  You can never say thank you adequate over and over once more, but for me and for your post, among it and myself, it is still a big thank you.

 53. Ramiro Krysh pisze:

  An fascinating discussion is worth comment. I think that you ought to write far more on this topic, it may possibly not be a taboo subject but normally individuals aren’t enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 54. Mike Randazzo pisze:

  Oooh, you’re such an inspiration. I love this blog!

 55. Outsourcing SEO pisze:

  Good job… I just shared this post 🙂

 56. SEO Outsourcing pisze:

  super article… I just shared this post 🙂

 57. Seo Bpo pisze:

  Nice Post!

 58. hoodia slim pisze:

  I dont know what to say. this blog is fantastic. Thats not really a really huge statement, but its all I could come up with after reading this. You know so much about this subject. So much so that you made me want to learn more about it. Your site is my stepping stone, my friend. thanks for the heads up on this subject.

 59. Telemarketing Scripts pisze:

  As a Newbie, I am always searching online for articles that can be of assistance to me. Thank you

 60. buy shisha pisze:

  Hello – I must say, I?m impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and information was very easy to access. I found what I wanted in no time at all. Pretty awesome. Would appreciate it if you add forums or something, it would be a perfect way for your clients to interact. Great job

 61. rocky patel cigars pisze:

  I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work.

 62. Karina Tovar pisze:

  Terrific, that?s precisely what I was shooting for! You just saved me alot of searching around

 63. Rugby League Betting pisze:

  Thank you for sharing this fine piece. Very interesting ideas! (as always, btw)

 64. phentramine pisze:

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 65. zarabianie w internecie pisze:

  Thank you very much for it. I found, what i want 🙂

 66. erotyka pisze:

  Wow, i like your posting, and whole your website.

 67. Ryan Wu pisze:

  As a Newbie, I am permanently browsing online for articles that can be of assistance to me. Thank you

 68. William Hill Promo Code pisze:

  Presently it is perfect time to make a few plans for the longer term and it is the moment to take a break. I have read this publish and if I may just I desire to recommend you few attention-grabbing issues or tips. Perhaps you could publish subsequent articles referring to this blogpost. I desire to learn more things related to it!

 69. kangen water pisze:

  I noticed something else about this on another website.Interesting, your linear perspective on it is diametrically opposite to what I read previously. I am still trying to figure out over the conflicting points of view, but I’m tipped heavily toward your point of view. And regardless, that’s what is so outstanding about modern democracy and the marketplace of thoughts on-line.

 70. Ladbrokes Betting pisze:

  You’re not the regular blog writer, man. You surely have something important to contribute to the web. Such a good blog. I will be back for more.

 71. Burl Neil pisze:

  I would really like to thank you a lot for the job you have made in writing this posting. I am hoping the same effective job by you down the road as well.

 72. Hobert Renne pisze:

  I value you taking the time to create this post. It has been quite valuable to me in fact. Appreciate it.

 73. Wilbur Garcia pisze:

  As a Newbie, I am constantly browsing online for articles that can benefit me. Thank you

 74. Malcolm Whittington pisze:

  huge comments

 75. radio disney en vivo pisze:

  Its not actually my practice to post comments, but i thought i would say that this was cool.

 76. Minerva Mondry pisze:

  It’s very useful and inspirational information to me. So i’m a newcomer in blogging and searching for excellent training much like your publish. Nice one for the submit.

 77. e papierosy pisze:

  1. Superpost it is definitely. My friend has been waiting for this tips.

 78. elektronicznych papierosów pisze:

  2. Great info over again! Thank you.

 79. Yolande Oshey pisze:

  Very good post, thanks so much for sharing. Do you happen to have an RSS feed I can subscribe to?

 80. elektryczne papierosów pisze:

  1. Greatshare it is surely. My friend has been waiting for this content.

 81. buy phentermine online pisze:

  Your blog is fine. I just want to comment on the design. Its too loud. Its doing way too much and it takes away from what youve got to say –whelloch I suppose is really important. I don’t know if you didnt think that your words could hold everyones attention, but you were wrong.

 82. chroniczną bezsenność pisze:

  I haven?t checked in in charge of a while because It’s about time getting boring, having said that the previous couple of posts are fantastic quality bootcamp guess I?ll add you back up in my daily bloglist

 83. utrata masy ciała pisze:

  I am normally searching for thrilled I found. The article a whole lot sense to me. check back with this site.

 84. Free WordPress Theme pisze:

  Thanks for the excellent page, I loved reading it!

 85. bezdymne papierosy pisze:

  1. Top-notchinfo it is surely. I have been awaiting for this info.

 86. phentermine 37,5 mg pisze:

  I hope you never stop! this is one of the best websites Ive ever read. Youve got some mad skill here, man. I just hope that you dont lose your style because youre definitely one of the coolest sitegers out there. Please keep it up because the internet needs someone like you spreading the word.

 87. phentermine receptę pisze:

  I absolutely need to frequent this site much more often, information like this is hard to come by.

 88. Betinternet Promotion pisze:

  I have study a few of the posts on your site since yesterday, and I really like your way of blogging. I added it to my bookmark blog list and will be checking back soon. Pls visit my site as well and let me know your opinion.

 89. phentermine online bez recepty pisze:

  Great stuff from you, man. Ive read your stuff before and youre just too awesome. I love what youve got here, love what youre saying and the way you say it. You make it entertaining and you still manage to keep it smart. I cant wait to read more from you. this is really a great site.

 90. Audiovox 8910 Dzwonki Download pisze:

  There is not significantly to say but the term wow. Wow for a nice informative rather than painful read.

 91. Aby najlepiej phentermine pisze:

  Youre not the average blog writer, man. You definitely have something powerful to add to the web. Your design is so strong that you could almost get away with being a bad writer, but youre even awesome at expressing what you have to say. Such a great blog. Ill be back for more.

 92. Doradztwo i wsparcie biznesu pisze:

  Im no professional, but I imagine you just made a very good point point. You undoubtedly comprehend what youre talking about, and I can really get behind that. Thanks for staying so upfront and so sincere.

 93. GO pisze:

  Your article usually have got a decent amount of really up to date info. Where do you come up with this? Just stating you are very innovative. Thanks again

 94. Dermalogica pisze:

  I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work.

 95. Zabawki pisze:

  I thought it was going to be some boring old post, but I’m glad I visited. I will post a link to this page on my blog. I believe my visitors will find that very useful.

 96. odtwarzacze mp3 pisze:

  I wanted to thank you for this interesting I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to look at the latest stuff you post.

 97. Anti Wal-mart filmu pisze:

  Not to be common and sounding like 1 liners Great, but literally this particular post made me wanna say nice post.

 98. Early Learning Center pisze:

  I know this is really boring and you are skipping to the next comment, but I just wanted to throw you a big thanks – you cleared up some things for me!

 99. Moneybookers pisze:

  A fantastic post, I just given this onto a university student who was doing a little research on this. And he in fact purchased me breakfast because I discovered it for him.. :). So let me rephrase that: Thank you for the treat! But yeah Thank you for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and enjoy learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more info? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 100. Xochitl Hargett pisze:

  All I can say is keep it up. this website is so necessary in a time when everyone just wants to talk about how many people someones cheated on their wife with. I mean, thanks for bringing intelligence back to the web, its been sorely missed. Great stuff. Please keep it coming!

 101. Feichter słoikach pisze:

  great articles! i’m bookmarking this!

 102. Bryan Binz pisze:

  I’m not such an expert when it comes to this. great read, appreciate your posting this.

 103. Louie Norström pisze:

  Brilliant stuff, man! What you have to say is really important and Im glad you took the time to share it. What you said really spoke to me and I hope that I can learn more about this. appreciate for sharing your opinion. I am yet to find anything as enlightening as this on the web.

 104. szkolenia NLP pisze:

  Im not going to say what everyone else has already said, but I do want to comment on your knowledge of the topic. Youre truly well-informed. I cant believe how much of this I just wasnt aware of. Thank you for bringing more information to this topic for me. Im truly grateful and really impressed.

 105. 15-sza Prezenty rocznica pisze:

  I have already been visiting your site for 3 days. absolutely love your posts. by the way i’m conducting a research concerning this topic. do you happen to know other good sites or perhaps online forums where I might get more information?

 106. payday loan online pisze:

  I’d been just browsing every now and then and got to learn this post. I must say that I am from the hand of luck today otherwise getting such an excellent post you just read wouldn?t are actually achievable for me personally, at the very least. Really appreciate your articles.

 107. phentermine 37.5 pisze:

  cool information shared..Iam very happy to read this site..realy thank you for giving us nice info.Fantastic walk-through. I appreciate this blog

 108. macbook covers pisze:

  Your details are very good; we got new knowledge from your site. Template also very good, color matching is well. I will keep visiting your site often. This is a great article thanks for sharing this information. Give your knowledge for all people. Because who likes to know more information. I saved some details to me.

 109. poker chip sets pisze:

  Is there anymore information you can give on this subject. It answers a lot of my questions but there is still more info I need. I will drop you an email if I can find it. Never mind I will just use the contact form. Hopefully you can help me further.

 110. phentermine pills pisze:

  Is there any way that I can join this author’s fan club? Someone please e-mail me if you know how.

 111. order phentermine pisze:

  Just wanted to say that you have some awesome blog on your blog. If it’s allowed I would like to use some of the information you provided on my site. If I link back to this page would it be OK to do so?

 112. phentermine no prescription pisze:

  You made various nice points there. I did a search on the subject matter and found the majority of folks will consent with your blog.

 113. phentermine discount pisze:

  That is nice to definitely find a site where the websiteger knows what they are talking about.

 114. phentermine 50 pisze:

  Great job here. I really liked what you had to say. Keep going because you definitely bring a new voice to this subject. Not many folks would say what youve said and still make it interesting. Well, at least Im interested. Cant wait to see more of this from you.

 115. dart combos pisze:

  I really liked the article. It is always nice when you can not only be informed, but also entertained!

 116. Davis Sunday pisze:

  Very nice post, thank you so much for sharing. Do you have an RSS feed I can subscribe to?

 117. Bwin Casino Bonus pisze:

  I have read a few of the blogposts on your website since yesterday, and I truly like your style of blogging. I tag it to my bookmark site list and will be checking back soon. Pls visit my internet site as well and let me know your thought.

 118. dog grooming pisze:

  Hi just thought i would tell you something. This is twice now i’ve landed on your blog in the last 2 days looking for totally unrelated things. Spooky or what?

 119. diazepam pisze:

  I dont really know what youre talking about here. this cant be the only way to suppose about this can it? It seems like you know a lot about the subject, so why not explore it more? Make it more accessible to everyone else who may not agree with you? Youd get a lot more folks bend this if you just stopped making general statements.

 120. Lamborghini pisze:

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? ThanHowdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.ks!

 121. purchase phentermine pisze:

  Dear Sir/Madam, would you care to advise me on how I could join your mailing list? I enjoy reading these articles and would like to be notified of future updates.

 122. Ladbrokes Thailand pisze:

  You’re not the general blog author, man. You definitely have something important to add to the net. Such a great blog. I’ll revisit again for more.

 123. buy stocks pisze:

  My dad has been writing a book precisely on point with this blog, I have emailed him the web address so perhaps he could pick up a couple pointers. Fantastic Job.

 124. Sportingbet Australia pisze:

  Thank you so much for this! I have not been this thrilled by a blog for a long period of time! You’ve got it, whatever that means in blogging. Anyway, You’re certainly somebody that has something to say that people should hear. Keep up the wonderful job. Keep on inspiring the people!

 125. phentermine diet pills pisze:

  I have recently started using the siteengine.net and I having some problems here? in your site you stated that we need to enable write permissions on the App_Data folder…unfortunately I don’t get the hang of how to enable it.

 126. Online Euro2012 Free Bets pisze:

  I have read few of the blogposts on your site these few days, and I really like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Pls visit my web site also and let me know what you think.

 127. Victor Chandler Football pisze:

  I would like to thankx for the time you have contributed in composing this post. I am hoping the same high-grade work from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to start my own blog now. Truly the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good model of it.

 128. weight loss tips pisze:

  Thanks mate. Good article you have here. Got some more sites to direct to with more info?

 129. school seniors pisze:

  Hey really nice website, I noticed your website when doing study on some methods to develop my web log. I was simply inquiring which spam software system you use for comments as I get tons on my site.

  thankyou

 130. p90x workout pisze:

  How did you make a site look this cool. Email me if you get the chance and share your wisdom. I’d be appreciative.

 131. herbal phentermine pisze:

  Does it give any better than this!?! As a full-time writer myself is always awesome to read such a well written and well thought out stuff.

 132. Mandy Waskow pisze:

  When i visit a blog, chances are that I notice that most blogs are amateurish.On the other hand,I could honestly say that you writting is decent and your website solid.

 133. admin pisze:

  Nie jestem członkiem żadnej partii. Przeciwna jestem bardzo szkodliwemu dla Polski i Polaków sposobowi uprawiania polityki, rządzeniu. Bo widzisz – rządzenie, to jest bardzo odpowiedzialne zadanie do którego obecnie rządzący Polską nie dorośli. Czy Komisja Europejska, która tak często krytykuje polski rząd jest tubą PiS?

 134. Pimpek pisze:

  Czy „zbuntowaniobywatele” jest tubą PiS??????

 135. hydraulik pisze:

  a nie o ten stan rzeczy w Polsce chodzi większości do tej pory rządzącym, by w Kraju był totalny bałagan.

Możliwość komentowania jest wyłączona.