Ciekawe, co Jan Paweł II powiedział by na to?

” NIE MA WIĘKSZEGO BOGACTWA W NARODZIE NAD ŚWIATŁYCH OBYWATELI”

” HISTORIA UCZY, ŻE DEMOKRACJA BEZ WARTOŚCI ŁATWO SIĘ PRZEMIENIA W JAWNY LUB ZAKAMUFLOWANY TOTALITARYZM”

” JESTEŚMY TYM BOGATSI IM WIĘCEJ RZECZY ZBĘDNYCH ZDOŁAMY ODRZUCIĆ”

” NARÓD GINIE, GDY ZNIEPRAWIA SWEGO DUCHA, NARÓD ROŚNIE, GDY DUCH JEGO CORAZ BARDZIEJ SIĘ OCZYSZCZA I TEGO ŻADNE SIŁY ZEWNĘTRZNE NIE ZDOŁAJĄ ZNISZCZYĆ”

” NIE MA POKOJU BEZ SPRAWIEDLIWOŚCI, NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI BEZ PRZEBACZENIA”

” Rozszerzenie Unii Europejskiej na Wschód, a także dążenie do stabilizacji monetarnej powinny prowadzić do coraz ściślejszego wzajemnego powiązania narodów, przy zachowaniu tożsamości i historycznych tradycji każdego z nich, tak by mogły dzielić się niejako dziedzictwem wartości, które ukształtowało się przy ich współudziale, a do którego należy godność człowieka, jego podstawowe i niezbywalne prawa, nienaruszalność życia, wolność i sprawiedliwość, zmysł solidarności i odmowy dyskryminacji kogokolwiek”.

Powyżej zamieszczone wypowiedzi są autorstwa Karola Wojtyły.

Gdy pytano mnie, jak zaczęłam pisać w sieci – skąd taki potencjał – to powinnam odpowiedzieć, że między innymi z uważnego wsłuchiwania się w słowa Jana Pawła II.

Zacytowałam powyżej zaledwie kilka zdań wypowiedzianych przez polskiego papieża z których wynika, jak wielki w Karolu Wojtyle tkwił potencjał, ile było mądrości, wiedzy. Zaledwie tych kilka wybranych wypowiedzi jest więcej warte niż tysiące przemówień polskich polityków, łącznie z kilkugodzinnym ekspoze premiera Tuska.

Problem polega jednak na tym, że część ludzi stawia Janowi Pawłowi II pomniki, modli się do niego, organizuje uroczystości, większość Polaków nie potrafi korzystać z dorobku jaki pozostawił po sobie Karol Wojtyła. Mało osób wsłuchuje się w jego słowa, zastanawia jak żył, jak traktował innych.

Jak myślicie, byłby zadowolony z potężnej emigracji zarobkowej, często ludzi bardzo młodych, braku perspektyw na pracę, godne życie w Polsce?

Powiedział kiedyś: ” DZIECI SĄ NADZIEJĄ, KTÓRA ROZKWITA WCIĄŻ NA NOWO. PROJEKTEM, KTÓRY NIEUSTANNIE SIĘ URZECZYWISTNIA, KTÓRA POZOSTAJE ZAWSZE OTWARTA”. Czy w Polsce nie jest tak, że zabezpieczenie na starość stało się jakimś wyolbrzymionym priorytetem, zdominowało politykę społeczną? Czy nie jest tak, że emerytura babci i dziadka jest ważniejsza od pracy dla wnuczki lub wnuka? Nie wypominam niskich, często głodowych emerytur lecz faktem jest, że część emerytów ma uposażenia kilkakrotnie przewyższające płacę minimalną. System jest tak skomplikowany, że pozwala żyć dobrze armii urzędników, kosztem oczywiście rodzin z dziećmi. Czy ktoś troszczy się o rodziny wychowujące dzieci? Ja myślę, że generalnie nie. Nadmierne obciążenia wynagrodzeń podatkami i składkami na ubezpieczenie społeczne narusza interes polskich pracowników, którzy wychowują dzieci.

Wiecie co powiedział papież?

” Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka”. Pomyślcie o tym!

Co powiedział by dzisiaj Karol Wojtyła, gdyby wiedział jak niski potencjał społeczny jest w Polsce, jak bardzo zniewoleni, lękliwi są ludzie? Kiedyś powiedział:

” NIE MA WIĘKSZEGO BOGACTWA W NARODZIE NAD ŚWIATŁYCH OBYWATELI”.

Czy podobała by mu się pogarda do zwykłych obywateli i prawa jakiej na co dzień doświadczamy od polityków i funkcjonariuszy publicznych?

Wielki Polak kiedyś powiedział:

” NARÓD GINIE, GDY ZNIEPRAWIA SWEGO DUCHA, NARÓD ROŚNIE, GDY DUCH JEGO CORAZ BARDZIEJ SIĘ OCZYSZCZA I TEGO ŻADNE SIŁY ZEWNĘTRZNE NIE ZDOŁAJĄ ZNISZCZYĆ”.

Czy Janowi Pawłowi II podobał by się totalitaryzm zwany demokracją? On zresztą mówił kiedyś o takiej możliwości, zagrożeniu:

” HISTORIA UCZY, ŻE DEMOKRACJA BEZ WARTOŚCI ŁATWO SIĘ PRZEMIENIA W JAWNY LUB ZAKAMUFLOWANY TOTALITARYZM”.

Moim, naszym zdaniem małe znaczenie, a może nawet bez znaczenia dla Polaków i Polski są uroczystości organizowane na cześć Jana Pawła II, stawiane mu pomniki, nazywane jego jego imieniem ulice  i tym podobne działania. Wielka siła i moc tkwi w pozostawionych przez niego słowach.

Ogromne korzyści mogą odnieść Polacy i Polska jak zaczną korzystać z potencjału jaki pozostawił po sobie Wielki Rodak, który nawoływał do odwagi, aktywności, podejmowania wyzwań. Warto wsłuchać się w jego słowa. Warto i trzeba zapamiętać zdanie:

” NIE MA WIĘKSZEGO BOGACTWA W NARODZIE NAD ŚWIATŁYCH OBYWATELI”.

ZO

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wolność i demokracja, Wszystkie, Życie społeczno - polityczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Ciekawe, co Jan Paweł II powiedział by na to?

  1. Lubię to pisze:

    Lubię to. Jan Paweł II patrzył na ludzi jak na braci. Zło dobrem zwyciężaj. Nie patrzył ze Żyd, Rosjanin , Niemiec czy tez murzyn czy Arab to coś z ci niesie zagrożenie. My tez odrzucmy od siebie ksenofobię. W każdym stadzie jest jakiś czarny baran ale nie znaczy to ze przez niego całe stado jest złe.

Możliwość komentowania jest wyłączona.