Dlaczego sędziowie nie byli losowani do spraw?

Ministerstwo w sprawie nie zareagowało. Wydaje się, że RPO również nie bardzo rozumie, dlaczego składy sądów nie były losowane? – Pracownicy ministerstwa sprawiedliwości wreszcie zajmą się sprawą?

Minister obiecał Polakom, że przydział sędziów do rozpoznania spraw będzie losowy. Ludzie usłyszeli to, co chcieli usłyszeć, a jak to wygląda w praktyce, trzeba sprawdzać w aktach sądowych.

W lubelskich sądach widziałam, że najpierw jest lista sędziów, którzy biorą udział w losowaniu, a następnie jest wynik losowania, wylosowany skład sądu, który ma rozpoznać sprawę.

W Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie i Sądzie Okręgowym w Rzeszowie trafiłam na kilka spraw, gdzie nie było losowania. Sędziów do rozpoznania spraw wyznaczała administracja sądowa. Zauważyłam również, że w tych sprawach, gdzie są losowania, to nie ma listy sędziów spośród których dokonano wyboru. Jest tylko wynik losowania.

Uważam, że taka sytuacja jest również niedopuszczalna. – Co to za losowanie, gdy nie wiadomo ilu sędziów i konkretnie którzy byli brani pod uwagę w losowaniu. Dużo było promocji ministra i współpracowników na systemie losowania sędziów, a system skrytykowany już przez Najwyższą Izbę Kontroli w części spraw nie działa lub procedura jest wręcz śmieszna.

Barbara Berecka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przeciwko człowiekowi i prawu, Sprawiedliwość po polsku i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.