Przywrócić właściwe znaczenie artykułowi 4 Konstytucji

REFERENDUM OGÓLNOKRAJOWE I LOKALNE

W śród przedstawicieli autentycznych organizacji obywatelskich zaczynają być dość konsekwentnie eksponowane trzy bardzo pilne do załatwienia w Polsce sprawy. Reforma wymiaru sprawiedliwości w trakcie której powinna zostać faktycznie wprowadzona społeczna kontrola pracy sądów, sędziów. Druga sprawa to zmiana ordynacji wyborczej na okręgi jednomandatowe i trzecia to przywrócenie właściwego znaczenia artykułowi 4 Konstytucji, czyli zmiany prawa w zakresie referendów tak, by wyniki głosowań były wiążące.

Jeżeli chodzi o referendum, to Polacy podejmują inicjatywy zarówno w zakresie referendum ogólnopolskiego jak i referendów lokalnych.

Między innymi Przewodniczący Rady Koordynacyjnej stowarzyszenia OBURZENI Antoni Gut zachęca do pod podjęcia działań na rzecz zmiany prawa, w tym Konstytucji, by wola Narodu, wyniki referendów były wiążące dla władz, które miały by obowiązek wdrożyć je w życie.

Jako wiceprzewodnicząca Rady Koordynacyjnej stowarzyszenia OBURZENI, ale jednocześnie zdeklarowana zwolenniczka samorządności oraz przywrócenia właściwej rangi Konstytucji otrzymałam zaproszenie, które przekazuję dalej w Polskę. Zaproszenie do przyłączenia się wszystkich tych, którym nie jest wszystko jedno do kolejnej bardzo cennej inicjatywy w zakresie referendum.

Barbara Berecka Oburzeni

Pani Barbaro

Grupa zwolenników 4 Art. naszej Konstytucji wychodzi z Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą nowelizacji ustawy o referendum lokalnym. Komitet OIU tworzy kilkunastu zdeterminowanych obywateli m. inn. Prof. zw. dr hab. Maria Marczewska-Rytko z UMCS Lublin. Poprzeć inicjatywę zadeklarowało się jak dotychczas 12 samorządów i organizacji pozarządowych. Nasza inicjatywa nie kuci się z programem Oburzonych. Jest z nim zgodna.

Serdecznie zapraszamy Oburzonych do OIU „Samorządna Gmina”

Zdzisław Gromada

Słuchajcie, nie stójmy z boku, bo nikt niczego za nas nie załatwi. Przyłączajcie się formalnie lub tylko na zasadzie współpracy i współdziałania do autentycznych grup obywatelskich, w tym do stowarzyszeń. Nie zmarnujmy szansy sporej dojrzałości przedstawicieli poszczególnych grup obywatelskich do łączenia się wokół spraw do załatwienia.

wybudujcie sobie mur

Wiem, że nie jest łatwo. Ale będzie jeszcze gorzej, gdy nie weźmiemy naszych spraw w swoje ręce.

Barbara Berecka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Demokracja po polsku, Informacje z kraju, Referendum Obywatelskie, Wolność i demokracja i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.