Kto ostudzi emocja na Ukrainie?

PODBURZAĆ LUDZI PRZECIW SOBIE, TO NIE JEST ŻADNA SZTUKA, ZAPANOWAĆ NAD ROZEMOCJOWANYMI TŁUMAMI, MAŁO KTO POTRAFI

Na Ukrainie doszło do dramatycznych wydarzeń w związku z protestami, które trwają od listopada 2013 roku. Są niestety zabici i ranni. Media podają jakieś liczby, ale wydaje mi się, że nie można danych traktować do końca poważnie. Powinny zostać one zweryfikowane i potwierdzone. Zresztą nie o statystyki w sprawie chodzi, tylko o to, że na Ukrainie jest bardzo niespokojnie, delikatnie określając, że teraz będzie bardzo trudno uspokoić sytuację.

Przyczyn protestów, zamieszek i dramatycznych wydarzeń, których efektem są ofiary śmiertelne oraz są ranni, jest co najmniej kilka. Jedną z nich na pewno jest złe rządzenie, lekceważenie obywateli, co stało się niestety standardem w bardzo wielu państwach, a rządzący mimo niepokojów społecznych między innymi na Ukrainie, dalej lekceważą obywateli swoich państw.
W sprawie nie bez winy są osoby trzecie, które twierdziły, że mają sposoby, by uszczęśliwić Ukraińców.
Specjaliści od uszczęśliwiania oczywiście teraz są bezradni, co najwyżej będą nakładać jakieś sankcje.

W sprawie brakiem wyobraźni, wyczucia sytuacji w pierwszej fazie protestów wykazali się najważniejsi politycy w Polsce. Co w zasadzie nie jest niczym zaskakującym. Przecież po nich nie można było nawet spodziewać się czegoś innego. Polskim politykom wydawało się, że mogą opowiedzieć się po jednej ze stron, tak jakby sytuacja była bardzo jasna i klarowna. Po pewnym czasie jednak okazało się, że stron zaangażowanych w konflikt jest co najmniej kilka. Niestety premier Tusk nie wyciągnął wniosków z dotychczasowych wydarzeń i nadal karci tylko władze Ukrainy, choć z doniesień z protestów wynika, że do eskalacji konfliktu przyczyniają się różne osoby i zorganizowane grupy ludzi nie koniecznie związane z władzą.

Czy już wszyscy podsłuchują wszystkich?

Podgrzać emocje niezadowolonych ludzi miał kto. A tych którzy podpuszczali było wielu. Nie wiadomo tylko kto teraz będzie w stanie ostudzić emocje w kraju doprowadzonym na krawędzie wojny domowej. Niestety łagodzenie tak bardzo rozgrzanych emocji jest wyjątkowo trudne i mało kto potrafi to robić.

ZO

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje ze świata, Protesty, manifestacje i strajki, Wszystkie i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.