Zdaniem prezydenta Obamy

ZWRÓCENIE UWAGI NA PRAWO DO WYPOWIADANIA SIĘ W SPRAWIE PRZYSZŁOŚCI SWOJEGO KRAJU, TO NIE TO SAMO, CO OPOWIADANIE SIĘ PO JEDNEJ ZE STRON SPORU

Słuchajcie, według mnie czym innym są prawa obywateli do wypowiadania się w sferze publicznej i potrzeby ludzi do podnoszenia jakości życia, poprawy warunków bytowych, a zupełnie czymś innym manipulacje polityczne znaczną ilością ludzi w celu podpisania jakiejś umowy międzynarodowej czy przystąpienia przez kraj do jakiś struktur politycznych. Przecież struktury władzy takie jak choćby Unia Europejska, są rzeczą wtórną wobec faktycznej sprawności w działaniu, rządzeniu, tworzeniu warunków do życia i rozwoju dla zwykłych obywateli. A zdaje się, a nawet to jest pewne, że większość Ukraińców chce, być szanowana przez ludzi władzy, chce mieć wpływ na to, co dzieje się w kraju, chce mieć lepsze warunki bytowe.

Ukraińcy mają prawo do poszanowania ich godności przez ludzi władzy, powinni mieć prawo do wypowiadania się w sposób pokojowy w sprawie przyszłości swojego kraju i to wydaje się być oczywiste. Nie znaczy to jednak, że politycy innych państw mają prawo ingerowania w wewnętrzne sprawy Ukrainy, bo przystąpienie do takiej czy innej struktury politycznej jest ponad w zasadzie wszystkim, choćby ponad prawem obywateli do swobody wypowiedzi, korzystania z owoców swojej pracy, bo utrzymanie biurokratycznych struktur rozdętych do granic absurdu jest najważniejsze.

”Prezydent USA Barack Obama powiedział, odnosząc się do Ukrainy, że USA popierają prawo ludzi do swobody wypowiedzi i zabierania głosu na temat przyszłości ich kraju. Mówił o tym w orędziu o stanie państwa w części dotyczącej spraw międzynarodowych.

– Jeśli chodzi o Ukrainę, to popieramy zasadę, że wszyscy ludzie mają prawo do wypowiadania swych poglądów w sposób swobodny i pokojowy i do zabierania głosu w sprawie przyszłości swego kraju – powiedział Obama w orędziu wczoraj wieczorem (czasu lokalnego) na Kapitolu” – źródło Onet.pl za PAP.

Zobaczcie jak politycznie, dyplomatycznie zachował się prezydent Obama. Z jednej strony nie zamilczał problemu, z drugiej strony nie próbował ingerować w sprawy wewnętrzne Ukrainy, nie stanął po żadnej ze stron. Prezydent USA zwrócił uwagę na prawo wypowiadania się w sposób pokojowy.

Wiem, że co niektórzy zapewne będą Obamie zarzucać dość zachowawczą, asekuracyjną postawę. Nie można jednak zapominać, że prezydent Stanów Zjednoczonych reprezentuje przede wszystkim swój kraj, ma ten komfort w sprawie, że może na problem spojrzeć obiektywnie, z boku. Ma nawet obowiązek zachować się bardzo politycznie, dyplomatycznie. Tak wiem, pamiętam, że takie postawy zobowiązani są również prezentować politycy innych państw. I z reguły też to robią. Niestety część polskich polityków zbyt ochoczo angażuje się w sprawy wobec których między innymi Polakom winni są chłodne podejście i dystans.

Według mnie Unia Europejska, integracja z nią, nie mogą być celami samymi w sobie. Wszystkie struktury władzy, rządzenia, w tym Unia Europejska nie mogą istnieć tylko po to, by ludziom którzy pracują w biurokratycznych strukturach, żyło się lepiej niż zwykłym obywatelom. Ale tak niestety często jest. Struktury władzy i zatrudnieni w nich funkcjonariusze publiczni, powinni służyć zwykłym obywatelom.

Zbuntowani Obywatele

Uważam, że czas najwyższy jest nie tylko w doprowadzonej na krawędź wojny domowej Ukrainie, upominać się o zwykłych ludzi, ich prawa obywatelskie, prawo do życia i rozwoju na poziomie odpowiednim do zapobiegliwości, wykonywanej pracy, a dla tych którzy faktycznie z różnych powodów nie są w stanie zapewnić sobie bytu, o solidarność innych ludzi wyrażaną poprzez świadczenia na odpowiednim poziomie wypłacane z podatków. A nie często biednych, zdezorientowanych ludzi wykorzystuje się do zagrywek politycznych oraz wykorzystuje do utrzymywania absurdalnych, biurokratycznych monstrów.

ZO

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dyskusje bardzo polityczne, Informacje ze świata, Komentujemy na bieżąco, Najważniejsze informacje i wiadomości, Wolność i demokracja, Wszystkie, Życie społeczno - polityczne i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zdaniem prezydenta Obamy

  1. Agent Romek pisze:

    Pani …, marzą się Pani takie zamieszki w Polsce? Niech Pani powie…

Możliwość komentowania jest wyłączona.