Obywatelskie spotkania w Lublinie

„DNI ŚWIADOMOŚCI PRAWNEJ”

„PRZYSZEDŁ CZAS NA KONSTYTUCJĘ”

„SZACUNEK DO LUDZI I PRAWA POWINIEN BYĆ FUNDAMENTEM, NA KTÓRYM BUDOWANE JEST PAŃSTWO”

Nie wiem czy pamiętacie, jak przewidywałam wiosną, że o członkach Stowarzyszenia Stop Bezprawiu – Lublin usłyszymy jeszcze nie raz.

Pozwólcie, że przypomnę swoje słowa sprzed kilku miesięcy: „Przedstawicielka lubelskiego Stowarzyszenia zabrała głos pod koniec dyskusji, gdy ludzie na sali wydawali się być trochę zmęczeni i nawet może ospali. Organizatorzy, odnosiło się wrażenie, że są zniecierpliwieni faktem, iż jest mało już czasu na podsumowanie, podjęcie istotnych decyzji dla dalszego działania.
Oczywiście jak nietrudno się domyśleć przedstawicielka Stowarzyszenia z Lublina jest osobą aktywną społecznie, ale zupełnie zamilczaną przez wiodące media publiczne. Dla sporej grupy wystąpienie było zaskoczeniem.

Po pierwsze do ludzi zaczęła mówić osoba, która wywołuje emocje, porusza ludzi, potrafi wokół siebie zrobić jakieś takie dziwne zamieszanie, które poruszyło między innymi ludzi młodych obecnych na sali.

Przedsiębiorca z Lublina, blogerka, która jeżeli ktoś zna jej twórczość, to wie, że ma sporo do powiedzenia, od dawna na swoich stronach internetowych ogromną wagę przywiązuje do edukacji, w tym edukacji obywatelskiej. Znana jest elitom politycznym, ale oczywiście jest bardzo nie mile widziana w sferze publicznej, podobnie jak szereg jej przedmówców, ludzi bardzo wartościowych oraz tysiące zwykłych Polaków, którym nie jest wszystko jedno.
Przedstawiciele innych stowarzyszeń choć poruszali bardzo ważne sprawy, to nie potrafili tak marketingowo przygotować się jak nasi ludzie z Lublina. Mówiła jedna osoba w imieniu Stowarzyszenia, które zaoferowało udrożnienie przepływu informacji między stowarzyszeniami, ułatwienie kontaktu między ludźmi aktywnymi oraz poszukującymi pomocy.

Lublin zaproponował wzmacnianie postaw obywatelskich poprzez prowadzenie edukacyjnej kampanii społecznej.
Wybaczcie moją stronniczość: Lublin grupowo i indywidualnie w mojej ocenie wypadł dobrze, wyróżnił się. Tym ludziom trzeba uważnie się przyglądać. Oni są bardzo potrzebni w Polskim życiu publicznym. Wyglądają lepiej niż dobrze, są kompetentni i elokwentni. Nie wolno pozwolić, by im woda sodowa uderzyła do głów. Nie wolno pozwolić, by takim ludziom przedstawiciele władz zrobili jakąś krzywdę”. Cały artykuł.

Od czasu gdy napisałam powyżej zacytowane słowa, zmieniło się sporo. Przedstawiciele Stowarzyszenia Stop Bezprawiu – Lublin pracują dużo, o ich pracy mówią, piszą i pokazują ich między innymi ośrodki regionalne Polskiego Radia i Telewizji Publicznej.

W maju Stowarzyszenie Stop Bezprawiu – Lublin rozpoczęło „Kampanię Edukacji Obywatelskiej”, która prowadzona jest pod hasłem „Szacunek do ludzi i prawa powinien być fundamentem, na który budowane jest państwo”, w ramach której 8 i 9 września odbyła się w Lublinie druga edycja „Dni Świadomości Prawnej”, które były prowadzone pod hasłem „Czas na Konstytucję”.

W trakcie imprezy odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych, była dyskusja, rozmowy na temat Konstytucji, aktywności w życiu publicznym. Można było uzyskać bezpłatnie poradę prawną, porozmawiać z aktywnie działającymi ludźmi z terenu Polski, wypełnić kwestionariusz Referendum Obywatelskiego.

To co dzieje się w Lublinie, jest uważam czymś wyjątkowym. Tu faktycznie zorganizowała się aktywna grupa bardzo rozgarniętych obywateli, która podejmuje różne wyzwania, zachęca do działania w sferze publicznej innych zwykłych ludzi.
W grupie tkwi ogromny potencjał. To co wyróżnia liderów Stowarzyszenia Stop Bezprawiu – Lublin na tle polskiej bylejakości, to bardzo dobre merytoryczne przygotowani do działalności publicznej, co jest wyjątkowe w polskich warunkach.
Słuchajcie, „Kampania Edukacji Obywatelskiej” przygotowana została przez grupkę ludzi, ale nie można pomijać i zapominać faktu, że projektem koordynuje pedagog, osoba, która zarówno teoretycznie jak i praktycznie zajmowała się życiem społecznym. Myślę, że warto zwrócić uwagę, że widzimy grupę profesjonalistów, a nie totalnych amatorów, którzy niestety bardzo często pełnią ważne funkcje publiczne.
Warto zauważyć, że Stowarzyszeniu Stop Bezprawiu – Lublin udało się stworzyć bardzo prężnie działającą grupę ludzi w Białymstoku.

W tym momencie bardzo ważne jest, by inni zwykli obywatele przyłączali się do Stowarzyszenia Stop Bezprawiu – Lublin i podobnych organizacji z terenu Polski. By możliwie duża grupa Polaków pracowała na rzecz zmian w sposobie rządzenia Polską, egzekwowania obowiązującego prawa.

ZO

Ten wpis został opublikowany w kategorii Demokracja po polsku, Informacje z regionu, Referendum Obywatelskie, Sprawiedliwość po polsku, Wolność i demokracja, współpraca i współdziałanie i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.