”Ile wynoszą emerytury w Polsce?”

BARDZO WYSOKIE UPOSAŻENIA W OKRESIE EMERYTALNYM MAJĄ SĘDZIOWIE I PROKURATORZY, KTÓRZY OFICJALNIE DO KOŃCA ŻYCIA POBIERAJĄ WYNAGRODZENIA PRZEBYWAJĄC W STANIE SPOCZYNKU

ZA SYSTEM EMERYTALNY W POLSCE I BRAK POLITYKI SPOŁECZNEJ KILKA OSÓB POWINNO BYĆ OSĄDZONE PRZEZ TRYBUNAŁ STANU

Minimalna pensja w kraju za którą musi przeżyć spora część Polaków, w tym bardzo młodych Polaków wynosi ok. 1500 zł brutto. Jak na tle wynagrodzeń zwykłych ludzi wyglądają emerytury niektórych grup zawodowych oceńcie sami.

Ile wynoszą emerytury w Polsce? Górnicy i wojskowi mają najwięcej

Ostatnie informacje o tym, że płk Mikołaj Przybył, który kilka tygodni temu próbował popełnić samobójstwo, przechodzi w stan spoczynku i będzie pobierał emeryturę przekraczającą 6 tys. złotych wywołały mnóstwo komentarzy. Onet sprawdził jaką emeryturę w rzeczywistości otrzymują wojskowi, górnicy, nauczyciele i służby mundurowe w Polsce. Wyniki nie są zaskakujące. Zdecydowanie najwięcej dostają wojskowi i górnicy, a ich świadczenia są prawie dwukrotnie wyższe, niż średnia krajowa.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w drugiej połowie 2011 roku w Polsce było blisko pięć milionów emerytów, którym wypłacono prawie 80 miliardów złotych świadczeń. Co ważne, do tej grupy zalicza się zarówno emerytów, którym emerytury wypłaca ZUS, jak również m.in. służby mundurowe i wojskowych. Okazuje się, że choć kilkaset tysięcy emerytów (w 2010 roku było ich ponad 677 tys.) otrzymuje emeryturę niższą niż 1000 złotych, to średnia krajowa nie jest tak niska i wynosi dokładnie 1778,27 złotych. Dlaczego tak jest?” – źródło Onet.pl.
Cały artykuł

Z materiału zamieszczonego przez Onet.pl wynika, że średnia emerytura górnika wynosi 3500 zł, żołnierza 3400 zł, nauczyciela 1969, rolnika 1000zł.

Oczywiście te dane nie mówią jeszcze zbyt wiele. Część emerytów we wskazanych grupach ma znacznie wyższe świadczenia, pozostali zaś znacznie niższe. By pokazać jak ogromna jest dyskryminacja w Polsce w zakresie wynagrodzeń i świadczeń emerytalnych trzeba by opublikować pełne dane z rozbiciem i ile osób i w jakiej wysokości ma emerytury.

System ubezpieczeń społecznych

Dane przedstawione powyżej nie uwzględniają kwot wypłacanych sędziom i prokuratorom w wieku emerytalnym, którzy oficjalnie są w stanie spoczynku. Informacja na temat uposażenia prokuratora w stanie spoczynku – 6000 zł- pokazuje jak ogromne są to kwoty jak na polskie warunki. Przy tak wysokich uposażeniach emerytury górników i żołnierzy są niskie, o rolniczych trudno nawet wspominać. Zresztą ilu byłych rolników otrzymuje co miesiąc 1000 zł emerytury. Musi znowu być jakaś grupka, której świadczenia ciągną w górę średnią.

Reforma do reformowania

ZO

Ten wpis został opublikowany w kategorii Demokracja po polsku, Dyskusje bardzo polityczne, Informacje z kraju, Komentujemy na bieżąco, Najważniejsze informacje i wiadomości, Ubezpieczenia społeczne, Wolność i demokracja, Wszystkie, Życie społeczno - polityczne i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „”Ile wynoszą emerytury w Polsce?”

  1. it development services pisze:

    Thanks very nice blog!

Możliwość komentowania jest wyłączona.