Mechanizm działania funkcjonariuszy publicznych w Polsce a prawo


Znacie taki sposób działania funkcjonariuszy państwowych w Polsce: jest problem, łamane jest prawo w dowolnej dziedzinie,  np. upoważniony pracownik wydaje błędną decyzje? Poszkodowany Obywatel podejmuje działania – odwołuje się do wyższej instancji. Ta oczywiście w większości przypadków nie dostrzega naruszenia prawa, choćby nie było podstawy prawnej do wydania spornej decyzji.
Nadzór staje murem za pracownikiem, który wydał błędną decyzję. Można składać pozwy do sądów – jeżeli w sądzie nie nakręcą i tak urzędnicy wyroków nie wykonają. Minister nadzorujący instytucję łamiącą prawo i nie wykonującą wyroków, również będzie wspierał urzędników. Prokuratura,  Ministerstwo” Sprawiedliwości” są po stronie innych funkcjonariuszy państwowych. Marszałek Sejmu będzie odsyłał do Rzecznika Praw Obywatelskich, ten z powrotem do marszałka – niezła zabawa – oczywiście dla ludzi władzy. Jeżeli nawet na niepokornego człowieka nie naślą prokuratorów, jak na niektórych, to i tak zrobią z niego kompletnego głupka. Tak funkcjonuje to państwo.

Robi się raporty o sytuacji społeczno- politycznej, biadoli nad małym zaangażowaniem ludzi,’ rozlewa łzy nad niskim potencjałem społecznym”. Po co angażować się, skoro w Polsce nie przestrzega się procedur typowych dla demokracji, rację w większości przyznają swoim. Cały czas dobrze ma się zasada, że są równi i równiejsi.

Mamy dość nadętych, zajętych swoim wizerunkiem polityków- mających nas w głębokim poważaniu oraz powszechnej samowoli urzędniczej.

Zgodnie z art. 7. Konstytucji RP:” Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”.
Art. 6. Kodeksu postępowania administracyjnego mówi, że:”Organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa.” i jeszcze jeden fajny art. 9. Kodeksu postępowania administracyjnego:”Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek”.

Prawda, że korzystne prawo dla obywateli
– dla nas dosłownie miód na serce.  Z przepisów wynika, że urzędnicy, sędziowie, policjanci – mogą działać tylko na podstawie i w granicach prawa, nie może być przy ich działaniu stosowana zasada, że wszystko co nie jest zabronione – jest dozwolone. Zaś w postępowaniu administracyjnym wobec obywateli nie działa zasada, że nieznajomość prawa szkodzi. Mamy poczucie, że nie cytujemy prawa – tylko jakieś utopijne postulaty, których nigdy nie da się wprowadzić w Polsce?

Podstawowymi zasadami, która muszą obowiązywać w demokracji są wzajemny szacunek i przestrzeganie prawa.
  W Polsce funkcjonariusze publiczni gardłują o demokracji, której faktycznie u nas nie ma. Panuje ustrój oparty na samouwielbieniu polityków oraz samowoli urzędniczej. Obywateli mają w głębokim poważaniu.

Kryzys gospodarczy, potężna dziura budżetowa, to problemy do dyskusji dla władzy i opozycji,
a nie konkretnych działań. Najwyżej podwyższy się podatki i składki na ubezpieczenie społeczne – a jak się nie da tego zrobić – bo będą wybory – to się pożyczy pieniądze, skutkiem czego będą podwyżki podatków i składek tylko odłożone w czasie.

Stan finansów publicznych nie przeszkadza rządzącym i opozycji w utrzymywaniu szklanych domów, w których mieszczą się siedziby przeróżnych instytucji państwowych , które zatrudniają armię nikomu niepotrzebnych urzędników – często bardzo niekompetentnych.

Absurdalny system ubezpieczeń społecznych zniechęcający do legalnej pracy lub działalności gospodarczej. Sztandarowym przykładem ogólnie znanego sposobu zatrudniania   w administracji państwowej oraz fachowości urzędników jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która poza składkami ubezpieczonych otrzymuje od państwa ( czytaj od nas wszystkich) potężną dotację około 10000,00 (dziesięciu tysięcy złotych) rocznie w przeliczeniu na jednego ubezpieczonego.

Aby prezes KRUS wykonał dla nas korzystne wyroki sądowe, musimy liczyć na cud.
Na instytucje nadzoru, nie ma co liczyć. Prawie pięć lat przedstawiania argumentów odnoszących się do stanu faktycznego oraz formalno – prawnego spowodowało, że sądy zakwestionowały postępowania i pouchylały decyzje prezesa KRUS. Problem polega na tym, że Kasa miała zbadać sprawy na nowo i wydać decyzje. No i bada po swojemu. Czyli pomijając prawo proceduralne. Decyzje wydawane są w sposób dowolny. W większości decyzji brakuje podstawy z prawa proceduralnego. Jednym z podstawowych elementów na których oparliśmy obronę swojego stanowiska w sądach było ignorowanie kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art.52.1. Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz art.83a. Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i art.180. Kodeksu postępowania administracyjnego, które muszą być stosowane z wyjątkiem postępowań dotyczących rent i emerytur. Sądy przyznawały nam racje – zmieniając lub uchylając decyzje. Na prośbę jednego z posłów, Biuro Analiz Sejmowych przygotowało opinię z której jednoznacznie wynika, że w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, powinien być stosowany kodeks postępowania administracyjnego.

Nawet dla miernego prawnika oczywistym powinno być, że jest prawo materialne z którego wynikają prawa i obowiązki ( Konstytucja, ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych itp.) oraz jest prawo proceduralne (procesowe) określające sposoby postępowania (kodeks postępowania administracyjnego, kodeks postępowania cywilnego itp). W KRUS prawnicy i inni urzędnicy biorący udział w postępowaniach utrzymują stanowisko, że mogą ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników stosować w sposób dowolny – kiedy chcą i jak chcą. Czyli samowola urzędnicz na niespotykaną skalę. Decyzje wyłączające z ubezpieczenia po kilka lat wstecz ( k.p.a art.110. „Organ administracji publicznej, który wydał decyzję, jest nią związany od chwili doręczenia lub ogłoszenia, o ile kodeks nie stanowi inaczej.”) Wydawane są kolejne decyzje w sprawach rozstrzygniętych już decyzjami ostatecznymi. W naszych postępowaniach wyszło, że nie koniecznie w KRUS rozumiane jest pojęcie decyzji ostatecznej. Działania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz instytucji ją nadzorujących do reszty podważyły nasze zaufanie do struktur państwa polskiego.

To nie jest państwo demokratyczne lecz patologiczne,
gdzie za przyzwoleniem nadzoru urzędnicy uprawiają samowolę poprzez podejmowanie decyzji w dowolnej ilości, dotyczących tych samych spraw, działają kiedy chcą i jak chcą, mając w głębokim poważaniu ludzi, prawo, wyroki sądowe.

Znowu kilku sfrustrowanych ludzi dodatkowo, cóż to władzę może obchodzić? Żadną sensacją nie będzie również dla władzy, opozycji oraz mediów oczywista, oczywistość, że KRUS jest instytucją – taką jaką jest.
W KRUS nie stosują prawa proceduralnego czyli działają samowolnie, ignorują wyroki sądowe- też odkrycie.

ZO

Ten wpis został opublikowany w kategorii Najważniejsze informacje i wiadomości, Przeciwko człowiekowi i prawu, Samorządność i samorządy, Sprawiedliwość po polsku, Wolność i demokracja, współpraca i współdziałanie, Życie społeczno - polityczne i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

207 odpowiedzi na „Mechanizm działania funkcjonariuszy publicznych w Polsce a prawo

 1. mayaxglynn pisze:

  I?­m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later. Cheers

 2. Ed Rochez pisze:

  I simply desired to visit and see just how the situation is going. A person created a very long response in my hubpages. Which I am making up, folks really should realize the history.

 3. Jamal pisze:

  I stumbled on your web-site by accident as checking Yahoo and I am glad I did. Your article is a little bit unique and I appreciated reading it. I’ll in turn produce a comment about this on my web site and position my prospects your way. Many thanks.

 4. Rupert Beachler pisze:

  Thanks for your personal marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will remember to bookmark your blog and will eventually come back down the road. I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a nice afternoon!

 5. Laverne Sonderup pisze:

  You have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 6. Eloise Bary pisze:

  I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Excellent work!

 7. Claudine Rusu pisze:

  Hello there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!

 8. Malcom Crayne pisze:

  I appreciate your post, it is interesting and compelling. I have found my way here through Google, I shall get back once more 🙂

 9. Alma Howard pisze:

  What number of you guys play professionally?

 10. Miquela pisze:

  Types website is certainly particularly useful for myself. I bookmarked your website!

 11. Glenn Marois pisze:

  Love your blog!

 12. Celulite Tratamento pisze:

  I?m impressed, I must say. Really not often do I encounter a blog that?s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve got hit the nail on the head. Your concept is outstanding; the problem is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very joyful that I stumbled across this in my seek for something referring to this.

 13. Jacquelyn pisze:

  Came to your site through Delicious. You know I will be subscribing to your rss.

 14. Shemeka Over pisze:

  Awesome writing style!

 15. Should I Become a Teacher pisze:

  My partner and i loved your website.. This really is such a fantastic useful resource that you will be supplying and you also provide that apart free of charge. I love viewing blog which comprehend the worth of offering a good source free of charge.

 16. Alec Kaminetzky pisze:

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Many thanks

 17. Andrzej Tomasz Sobolewski pisze:

  To co wyprawiają z ludźmi przechodzi ludzkie pojęcie! Wyjaśnienie źródła problemu zawarłem w ponad dwudziestu artykułach. Umieściłem tam też zapis sposobu rozwiązania problemu! Jest jedno ale! Samo się nie zrobi! Praktykowane obecnie w Polsce Prawo Do Anarchii Wybrańców Według Klucza Medialnego, Sterowanych Przez Grupy Interesu uniemożliwia Normalizację sytuacji! Opór materii jest bardzo duży ze względu na umiejętną politykę ukrytego namnożenia Beneficjentów Braku Zasad i obsadzeniu nimi struktur systemu Prawnego i Urzędniczego! Jest to faktem niepodważalnym! Świadczy o tym między innymi brak komentarzy do przywołanych powyżej artykułów!
  Zwróćcie uwagę, że kluczem do ruszenia sprawy są MEDIA! Kształtują one też SPOLEGLIWOŚĆ SPOŁECZNĄ DLA NIEGODZIWOŚCI CZYNIONEJ TEMU SPOŁECZEŃSTWU! W tak zwanych Świętych Księgach też się doczytacie, że obowiązkiem waszym jest spolegliwość dla niegodziwości Wam Czynionej, gdyż jest to pokuta za grzechy przodków! W mojej ocenie jest to celowe kształtowanie poddaństwa!! A więc rób rób Niewolniku Na Rasę Panów Prawników, Polityków i Urzędników i bez prawa sprzeciwu, a gdzieś w tle niesie „w tym kościelnych, w tym kościelnych”!
  Podstawodawca.

 18. apartments in springfield mo pisze:

  I like your website. Really practical and very motivational. Thanks a ton. This will help me a lot.

 19. Tama Stelmach pisze:

  I?d be inclined to cut a deal with you one this subject. Which is not something I usually do! I really like reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to speak my mind!

 20. Instrument de musique pisze:

  It’s actually a great and useful piece of info. I’m glad that you simply shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 21. Steve Springs pisze:

  I?d have to buy into with you here. Which is not something I typically do! I really like reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 22. Leandro Deflorio pisze:

  superior chart you receive

 23. Rowena Banks pisze:

  sublime journal you possess

 24. Brett Andzulis pisze:

  I?d be inclined to settle with you one this subject. Which is not something I usually do! I love reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to speak my mind!

 25. Jamar Haymer pisze:

  This weblog appears to get a great deal of visitors. How do you advertise it? It offers a nice unique spin on things. I guess having something authentic or substantial to post about is the most important thing.

 26. Dion Bellipanni pisze:

  Fine blog – just like it.

 27. Wm Peasant pisze:

  Echt versaute Internetseite. Super gemacht. Freue mich auf Updates.

 28. Rueben Scheffel pisze:

  Nice web log – like it.

 29. lingchi pisze:

  My dear rewards! It?s that you realize my mind! You seem to recognize much about this, like everyone else has written the novel involved or something. I’m sure that you can do with some photographs to drive what it’s all about residence slightly, though apart from that, that is informative blog. Some sort of unpaid browse. I?ll without doubt revisit just as before.

 30. Dusty Oba pisze:

  Nicely said!

 31. Ernie Cardani pisze:

  Nicely said!

 32. Used Mainframes pisze:

  I just liked this on FB!

 33. car seats for toddlers pisze:

  Not too long ago, When i didn?t grant many shown to leaving tendencies with website internet page content and have absolutely inserted suggestions possibly even a lot less. Looking through by ones own exciting publishing, will assist me personally to complete the task in some cases.

 34. hostgator coupons pisze:

  Superior web site! That i sincerely love precisely how it?s simple at our eyes along with the data is well written. My business is curious about the way i could possibly be alerted each time a brand new put up has been. I have subscribed to an individual’s rss which often need to do the actual! Possess a great morning!

 35. Comforters pisze:

  Cool. I guess I should say, I was struggling on opining about this field today. You’ve forced me to move my line of reasoning.

 36. hostgator coupon pisze:

  This may be a good web log. I am talking about this. You?ve a lot of being familiar with with this predicament, in so doing a lot love. What’s more , you understand how you may create individuals move associated with the idea, certainly out of your reactions. You’ve became a good structure here i’m talking about not necessarily too cheesy, however , produces a proclamation as large as exactly what you’re announcing. Excellent employment, in fact.

 37. lowongan kerja terbaru 2011 pisze:

  Howdy, wanting all-around numerous sites, looks like a reasonably wonderful platform you’re by now utilizing. I?m presently working with Wp for a couple of associated with this sites but interested in modification one to the site any stand just like the ones you have as a trial run operated. Anything specifically you should would suggest concerning this?

 38. lowongan kerja 2011 pisze:

  My spouse and i truly get pleasure from anything you website about here, relatively helpful not to mention smart. A dilemma even though, I?m functioning Firefox regarding Debian and even features of the page shape are generally just a bit apart. I recognize it?s not just a typical setup, however it is even so some thing to help to maintain with feelings. Really providing you your manages.

 39. roof tile kuching supplier pisze:

  Just seen your site via the internet but it’s any disgrace that you aren’t valuable larger since this is a good distribute. To vary i chose just to save your blog post towards my best Rss viewers together with I am going to make sure to claim someone available as one for my personal threads since you also certainly deserv much more targeted traffic as soon as submitting material of the top quality.

 40. Super Web Affiliate pisze:

  Many thanks for posting this, It?s just what I had been looking for on bing. I?d much rather hear opinions from an individual, rather than a corporate web page, that?s why I like blogs so a lot. Thank you!

 41. my first blog pisze:

  I feel that may be an enchanting point, it made me suppose a bit. Thank you for sparking my pondering cap. Now and again I get so much in a rut that I just feel like a record.

 42. shed plans pisze:

  I simply needed to say thanks all over again. I do not know the things I would’ve worked on in the absence of the type of smart ideas shared by you directly on such a area. It became a very fearsome matter in my circumstances, nevertheless considering a skilled technique you handled it forced me to jump with fulfillment. I’m just happy for this assistance and then expect you realize what a powerful job that you’re accomplishing educating the others thru your web blog. Most likely you have never come across all of us.

 43. best animation software pisze:

  Thank you for your entire efforts on this web site. My niece really likes setting aside time for internet research and it’s simple to grasp why. Almost all notice all of the lively mode you deliver advantageous items on the web site and even encourage contribution from some other people about this concern while our own princess is certainly understanding so much. Take pleasure in the rest of the new year. You have been doing a very good job.

 44. farmville pisze:

  I precisely had to thank you so much again. I’m not certain the things that I could possibly have sorted out without these aspects shown by you concerning such a topic. Previously it was an absolute frightful concern in my view, however , understanding your skilled form you handled it made me to weep for fulfillment. Extremely happy for your advice as well as believe you recognize what a great job your are providing instructing others with the aid of your blog post. I know that you’ve never got to know any of us.

 45. ????????? pisze:

  Completely I share your opinion. Idea excellent, I support.

 46. Son Rosca pisze:

  I value you taking the time to write this post. It has been quite beneficial to me indeed. Value it.

 47. lazok pisze:

  I was really glad to find your post %BLOGTITLE%.

 48. pazok pisze:

  It was interesting to read your post %BLOGTITLE%.

 49. Jaimie Manahan pisze:

  Great post, thank you a lot for sharing. Do you happen to have an RSS feed I can subscribe to?

 50. Meratol pisze:

  Simple yet the ideas are presented in a fantastic way. I just like the way on how you write this blog post!

 51. Dziady część II pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł, czekam na więcej!

 52. Kamienie na szaniec pisze:

  Bardzo fajny blog, tylko szkoda że tak mało artykułów:(

 53. Kamienie na szaniec pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł, czekam na więcej!

 54. watch movies online for free without downloading anything pisze:

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 55. giga pisze:

  I thought it was heading to be some boring old submit, but it seriously compensated for my time. I will post a website link to this web page on my weblog. I am sure my site visitors will find that extremely helpful.

 56. Vita Kraszewski pisze:

  this is genuinely an awesome little bit of looking at, not many sites compare to the amount of apparent information provided away here for free of charge!

 57. ??????? ??????? pisze:

  Absolutamente con Ud es conforme. En esto algo es la idea bueno, es conforme con Ud.

 58. idol lash pisze:

  It had been a while since I visited web site with such quality information. Thansk so much for the helpful information

 59. Chuck Weekes pisze:

  This post seems to get a good ammount of visitors. How do you promote it? It offers a nice individual twist on things. I guess having something real or substantial to say is the most important factor.

 60. Pat Blakely pisze:

  This is valuable information , thanks I will try it out!

 61. filmy pisze:

  Just desire to say your article is as astounding. The clarity in your post is just excellent and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 62. Winston Casas pisze:

  As a Newbie, I am permanently browsing online for articles that can be of assistance to me. Thank you

 63. ????????? ??????????? pisze:

  As a Newbie, I am permanently searching online for articles that can benefit me. Thank you

 64. Nolan Mohomed pisze:

  I stumbled your article and really liked it thank you for the wonderful report!

 65. Nanette Smalls pisze:

  You completed a few fine points there. I did a search on the topic and found the majority of folks will agree with your blog.

 66. Blanda pisze:

  Nice Post!

 67. Loria Cordonnier pisze:

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing just a little analysis on this. And he in reality bought me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading extra on this topic. If feasible, as you turn into expertise, would you mind updating your blog with additional details? It’s extremely useful for me. Massive thumb up for this blog post!

 68. website designers philadelphia pisze:

  I value who and that i delight in The united states

 69. Outsourcing SEO pisze:

  super article… I just liked this post 🙂

 70. SEO Outsourcing pisze:

  article… I just liked this post 🙂

 71. SEO Outsourcing pisze:

  I like this post 🙂

 72. Sidney Brandon pisze:

  Hey very nice blog!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also?I am happy to find so many useful information here in the post, we need develop more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 73. sleeping pill pisze:

  folks pretty fantastic seriously . had you have.

 74. www hoodia pisze:

  Brilliant stuff, man! What you have to say is really important and Im glad you took the time to share it. What you said really spoke to me and I hope that I can learn more about this. thank you for sharing your opinion. I am yet to find anything as enlightening as this on the web.

 75. B2b Lead Generation pisze:

  Super-Duper website! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am bookmarking your feeds also

 76. Edward Linville pisze:

  Please, can you Pm me and tell me few far more thinks about this, I am actually fan of your weblog… will get solved correctly asap.

 77. cheap hosting pisze:

  You…are…my…hero!!! I cant believe something like this exists on the internet! Its so true, so honest, and more than that you dont sound like an idiot! Finally, someone who knows how to talk about a subject without sounding like a kid who didnt get that bike he wanted for Christmas.

 78. florida homeowners insurance pisze:

  I hope you never stop! This is one of the best blogs Ive ever read. Youve got some mad skill here, man. I just hope that you dont lose your style because youre definitely one of the coolest bloggers out there. Please keep it up because the internet needs someone like you spreading the word.

 79. garmin 110 female pisze:

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 80. Best Way To Lose Weight pisze:

  Hey this is a great write-up. I’m going to e-mail this to my buddies. I stumbled on this while browsing on yahoo I’ll be sure to come back. thanks for sharing.

 81. xbox rrod pisze:

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 82. Ekg technician training pisze:

  I hope you never stop! This is one of the best blogs Ive ever read. Youve got some mad skill here, man. I just hope that you dont lose your style because youre definitely one of the coolest bloggers out there. Please keep it up because the internet needs someone like you spreading the word.

 83. HERE pisze:

  Great write-up, I am a big believer in placing comments on websites to inform the blog writers know that theyâ??ve added something worthwhile to the world wide web!

 84. buy shrooms in toronto pisze:

  This is a good posting, I was wondering if I could use this write-up on my website, I will link it back to your website though. If this is a problem please let me know and I will take it down right away

 85. premium hosting pisze:

  I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work.

 86. Potenz Mittel pisze:

  It’s not that I want to replicate your website, but I really like the style. Could you let me know which theme are you using? Or was it custom made?

 87. Live Chat Flirt pisze:

  Hi this is a fantastic write-up. I’m going to e-mail this to my associates. I came on this while searching on aol I’ll be sure to come back. thanks for sharing.

 88. life insurance rates pisze:

  Have you considered about introducing some social bookmarking buttons to these blog posts. At least for twitter.

 89. seo link building services pisze:

  Congratulations for posting such a useful blog. Your blog isn’t only informative but also extremely artistic too. There usually are extremely couple of individuals who can write not so easy articles that creatively. Keep up the good writing !!

 90. buy back link pisze:

  Have you considered about including some social bookmarking buttons to these blog posts. At least for google.

 91. link building pisze:

  I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work.

 92. reflective tapes pisze:

  Youre so awesome, man! I cant believe I missed this blog for so long. Its just great stuff all round. Your design, man…too amazing! I cant wait to read what youve got next. I love everything that youre saying and want more, more, MORE! Keep this up, man! Its just too good.

 93. bottle cooler pisze:

  pretty practical material, overall I feel this is well worth a bookmark, thanks

 94. hotel in luxembourg pisze:

  Many thanks for making the effort to discuss this, I feel strongly about this and enjoy studying a great deal more on this topic. If feasible, as you gain knowledge, would you mind updating your weblog with a great deal more info? It’s extremely beneficial for me.

 95. cajun pua pisze:

  Thank you for sharing this good write-up. Very inspiring! (as always, btw)

 96. injury lawyers pisze:

  I hope you never stop! This is one of the best blogs Ive ever read. Youve got some mad skill here, man. I just hope that you dont lose your style because youre definitely one of the coolest bloggers out there. Please keep it up because the internet needs someone like you spreading the word.

 97. Nick92 pisze:

  Youre so awesome, man! I cant believe I missed this blog for so long. Its just great stuff all round. Your design, man…too amazing! I cant wait to read what youve got next. I love everything that youre saying and want more, more, MORE! Keep this up, man! Its just too good.

 98. wireless home security pisze:

  Your current blogs constantly include much of really up to date info. Where do you come up with this? Just declaring you are very innovative. Thanks again

 99. signal beacon pisze:

  Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive come across in some time! Its just incredible how much you can take away from something simply because of how visually beautiful it is. Youve put together a great blog space –great graphics, videos, layout. This is definitely a must-see blog!

 100. buy propecia no prescription pisze:

  Youre so awesome, man! I cant believe I missed this blog for so long. Its just great stuff all round. Your design, man…too amazing! I cant wait to read what youve got next. I love everything that youre saying and want more, more, MORE! Keep this up, man! Its just too good.

 101. Making Home Affordable pisze:

  Have you thought about incorporating some social bookmarking buttons to these blog posts. At least for google.

 102. payday loan pisze:

  Outstanding read, I just passed this onto a friend who was doing a little investigation on that. And he actually bought me lunch because I located it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 103. antivirus pisze:

  Good Post, I am a big believer in commenting on blogs to inform the blog writers know that theyâ??ve added some thing useful to the world wide web!

 104. cash loans pisze:

  It’s not that I want to replicate your internet site, but I really like the style. Could you let me know which theme are you using? Or was it custom made?

 105. pay day loans pisze:

  Thank you for sharing this fine article. Very inspiring! (as always, btw)

 106. unsecured personal loans pisze:

  Im no expert, but I consider you just crafted a very good point point. You obviously know what youre speaking about, and I can really get behind that. Thanks for being so upfront and so truthful.

 107. business cash advances process pisze:

  Hello – I must say, Iâ??m impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and information was very easy to access. I found what I wanted in no time at all. Pretty awesome. Would appreciate it if you add forums or something, it would be a perfect way for your clients to interact. Great job

 108. lap band pisze:

  Im no expert, but I think you just made an excellent point. You certainly fully understand what youre talking about, and I can seriously get behind that. Thanks for staying so upfront and so sincere.

 109. Mortgage Loan pisze:

  Congratulations for posting such a useful blog. Your blog isn’t only informative but also extremely artistic too. There usually are extremely couple of individuals who can write not so easy articles that creatively. Keep up the good writing !!

 110. Rolland pisze:

  Have you thought about putting some social bookmarking buttons to these blogs. At least for facebook.

 111. Claude pisze:

  Hi, I just found your web site via yahoo. Your article is truly pertinent to my life currently, and Iâ??m really happy I discovered your website.

 112. hdmi splitter switch best buy pisze:

  Thanks for sharing this fine article. Very inspiring! (as always, btw)

 113. Strompreise vergleichen pisze:

  Thanks for writing this. I really feel as though I know so much more about this than I did before. Your blog really brought some things to light that I never would have thought about before reading it. You should continue this, Im sure most people would agree youve got a gift.

 114. dc universe online hacks pisze:

  Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive come across in some time! Its just incredible how much you can take away from something simply because of how visually beautiful it is. Youve put together a great blog space –great graphics, videos, layout. This is definitely a must-see blog!

 115. college scholarships pisze:

  Im no professional, but I suppose you just crafted an excellent point. You definitely fully understand what youre speaking about, and I can seriously get behind that. Thanks for staying so upfront and so sincere.

 116. tony 't-dub' sanders pisze:

  Youre so awesome, man! I cant believe I missed this blog for so long. Its just great stuff all round. Your design, man…too amazing! I cant wait to read what youve got next. I love everything that youre saying and want more, more, MORE! Keep this up, man! Its just too good.

 117. Live Single Sex Chat pisze:

  Hi, I just discovered your weblog via Bing. Your viewpoint is truly applicable to my life currently, and Iâ??m really pleased I discovered your website.

 118. jessica simpson hair extensions pisze:

  It’s not that I want to copy your internet site, but I really like the design. Could you let me know which design are you using? Or was it especially designed?

 119. seo link building services pisze:

  I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work.

 120. buy link pisze:

  Many thanks for creating the effort to talk about this, I feel strongly about this and enjoy learning a great deal more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your weblog with a great deal more details? It’s really beneficial for me.

 121. seo link building services pisze:

  Thanks for writing this. I really feel as though I know so much more about this than I did before. Your blog really brought some things to light that I never would have thought about before reading it. You should continue this, Im sure most people would agree youve got a gift.

 122. exercise pisze:

  This is a good posting, I was wondering if I could use this write-up on my website, I will link it back to your website though. If this is a problem please let me know and I will take it down right away

 123. floor tape pisze:

  Have you considered about putting some social bookmarking buttons to these blog posts. At least for facebook.

 124. fersensporn pisze:

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 125. beer holders pisze:

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 126. Play Poker online pisze:

  You…are…my…hero!!! I cant believe something like this exists on the internet! Its so true, so honest, and more than that you dont sound like an idiot! Finally, someone who knows how to talk about a subject without sounding like a kid who didnt get that bike he wanted for Christmas.

 127. advance payday loans pisze:

  Hey this is a wonderful write-up. I’m going to mail this to my associates. I stumbled on this while searching on bing I’ll be sure to come back. thanks for sharing.

 128. payday loan advance pisze:

  Many thanks for creating the effort to discuss this, I feel strongly about this and like learning a great deal more on this topic. If feasible, as you gain knowledge, would you mind updating your webpage with a great deal more details? It’s extremely helpful for me.

 129. Xtreme NO pisze:

  Ha ha… I was just browsing around and took a glimpse at these remarks. I can’t believe that there’s still this much fascination. Thanks for writing about this.

 130. payday advance pisze:

  I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.

 131. cash loans online pisze:

  Good Post, I am a big believer in placing comments on websites to let the blog writers know that theyâ??ve added some thing useful to the world wide web!

 132. insurance videos pisze:

  I was very thrilled to discover this site on google.I wanted to say thanks to you with regard to this excellent read!! I undoubtedlyenjoyed every little bit of it and I’ve you bookmarked to look into new stuff you post.

 133. more info pisze:

  I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work.

 134. Facial Moisturizers pisze:

  I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.

 135. Kicker pisze:

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 136. Fix Windows pisze:

  Hello – I must say, Iâ??m impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and information was very easy to access. I found what I wanted in no time at all. Pretty awesome. Would appreciate it if you add forums or something, it would be a perfect way for your clients to interact. Great job

 137. credit personal loans pisze:

  Ha ha… I was just browsing around and took a glimpse at these feedback. I can’t believe there’s still this much interest. Thanks for posting about this.

 138. apply now business cash advances pisze:

  I was very delighted to find this site on google.I wished to say thanks to you with regard to this excellent post!! I surelyliked every little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you post.

 139. cost of lap band surgery pisze:

  Thanks for writing this. I really feel as though I know so much more about this than I did before. Your blog really brought some things to light that I never would have thought about before reading it. You should continue this, Im sure most people would agree youve got a gift.

 140. Credit Repair pisze:

  Youre so awesome, man! I cant believe I missed this blog for so long. Its just great stuff all round. Your design, man…too amazing! I cant wait to read what youve got next. I love everything that youre saying and want more, more, MORE! Keep this up, man! Its just too good.

 141. article marketing websites pisze:

  You…are…my…hero!!! I cant believe something like this exists on the internet! Its so true, so honest, and more than that you dont sound like an idiot! Finally, someone who knows how to talk about a subject without sounding like a kid who didnt get that bike he wanted for Christmas.

 142. how to make money fast and free pisze:

  Congratulations for posting such a useful blog. Your blog isn’t only informative but also extremely artistic too. There usually are extremely couple of individuals who can write not so easy articles that creatively. Keep up the good writing !!

 143. phentermine pisze:

  The next time I read a website, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 144. Jess Ceja pisze:

  Great site. A lot of useful information here. I?m sending it to some friends!

 145. William Hill Promo Code pisze:

  Howdy, just was aware of your post thru Google, and located that it’s truly informative. I am gonna be careful for brussels. I will be grateful in the event you proceed this in future. A lot of other people might be benefited out of your writing. TQ

 146. William Hill Betting pisze:

  I think you have created numerous really interesting points. Not as well many ppl would really think about it the way you just did. I am very impressed that there is so much about this subject that has been unveiled and you did it so nicely, with so considerably class. Outstanding one, man! Genuinely fantastic things right here.

 147. Lorene Mcnally pisze:

  Hello. impressive job. I did not imagine this. This is a great story. Thanks!

 148. Chana Seppa pisze:

  Thank you for this great post! It continues to be very useful. I hope that you will carry on sharing your wisdom with us.

 149. Burl Neil pisze:

  I’m interested to know if it’s possible to copy a paragraph of this publication to use for my school project.

 150. Morton Trigillo pisze:

  Thanks a ton for posting this, I observed it incredibly informative, and it answered most on the concerns I had.

 151. penny auction pisze:

  Cant believe the giants won the worldseries!

 152. Moon Angrisano pisze:

  I’m happy that i finally identified your blog, I could not uncover every facts about this topic issue just before. I am just it’s really important for people to visit. Nice one for the publish.

 153. aukcji grosz pisze:

  2. Good work over again. Thanks.

 154. elektroniczne papierosy opinie pisze:

  2. Great info once again! Thumbs up;)

 155. Fidel Lysaght pisze:

  I surely didn’t realize that. Learnt a thing new today! Thanks for that.

 156. bezdymne papierosy pisze:

  1. Coolpost it is definitely. My father has been searching for this information.

 157. elektronicznych papierosów pisze:

  2. Awesome info once again! Thumbs up.

 158. dwukropek czyścić pisze:

  How’s the job hunt for everyone going? my husband has been out of work for 6 months and no hope in sight 🙁

 159. Tematy Free WordPress pisze:

  Hello.This post was extremely interesting, especially because I was searching for thoughts on this topic last Thursday.

 160. Downloads Prawne pisze:

  This is my first time I have visited your site. I found a lot of interesting stuff in your blog. From the tons of comments on your posts, I guess I am not the only one! keep up the good work.

 161. schudnąć szybko pisze:

  I am quite often searching for what I see. This article a great deal. check back with this site.

 162. elektroniczne papierosy opinie pisze:

  2. Outstanding work over again! Thumbs up=)

 163. Zackary Murrell pisze:

  This was This is a truly super quality post.

 164. e cigs pisze:

  1. Excellentarticle it is really. I have been awaiting for this content.

 165. phentermine celu pisze:

  What I dont figure out is how youre not even more popular than you are now. You’re just so intelligent. You know so much about this subject, made me suppose about it from so many different angles. Its like people arent interested unless it has something to do with Lady Gaga! Your stuffs great. Keep it up!

 166. phentermine 50 mg pisze:

  Youre so cool! I dont {suppose|think Ive read anything like this before. So good|nice|great|awesome|useful to find somebody with some original thoughts on this subject. thanks|realy thank you|thank you|appreciate for starting this up. this blog|site|website is something that is needed on the web, someone with a little originality. good|nice|great|awesome|useful job for bringing something new to the internet!

 167. Armida Erkkilä pisze:

  Do you have any other similar blogs and/or related fields of expression. This information has caused in me some quasi-cascade effect that has resulted in a great rearangement of my knowledge almost akin to a complete paradigm shift in the way I perceive the world. Thank you so much for this and I bet you wil accumulate a ton of Karma and positive chi due to your wonderful undertaking in this blog!

 168. NBA Headlines pisze:

  I wanted to thank you for this great I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the latest stuff you post.

 169. phentermine xenical pisze:

  Youre not the average site writer, man. You definitely have something powerful to add to the web. Your design is so strong that you could almost get away with being a bad writer, but youre even awesome at expressing what you have to say. Such a great blog. Ill be back for more.

 170. gdzie phentermine celu pisze:

  What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that come from nowhere that Im pretty sure Id have a fair shot. Your website is great visually, I mean folks wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed with your generic understanding of this topic.

 171. Limewire pisze:

  Wow!, this was a top quality post. In theory I’d like to write like this too – taking time and real effort to make a good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never seem to achieve anything

 172. Mike Harris pisze:

  Highly rated post. I learn something mroe challenging on different blogs everyday. It is recommended stimulating you just read content from other writers and be shown a little something from their site. I?d care to use some these content on my blog inside the don?t mind. Natually I?ll produce a link returning to net. I appreciate sharing.

 173. Baby Store pisze:

  We are a group of volunteers and starting a new project in our community. Your post provided us with valuable information to work on|.You have done a marvellous job!

 174. Bet365 Bingo pisze:

  It is rare for me to find something on the web that’s as entertaining and intriguing as what you have got here. Your page is sweet, your graphics are outstanding, and what’s more, you use source that are relevant to what you are talking about. You’re certainly one in a million, good job!

 175. Richard Turnbow pisze:

  Moving and powerful! Youve certainly got a way of reachellong people that I havent seen very often. If most folks wrote about this subject with the eloquence that you just did, Im sure people would do much more than just read, theyd act. Great stuff here. Please keep it up.

 176. Oczywiście praktyka NLP pisze:

  Please never let your opinions and insightful knowldge be squelched, shaped, or distorted. The information you provided here regardless of its complexity or simplicity has made a major impact on my epistemological groundwork and will not be forgotten. Livestrong blogger!

 177. Letty Hatchell pisze:

  very interesting information shared I’m really gratified to see this particular blog..realy thank you for providing folks wonderful tips.Great walk-through. I truly appreciate this article.

 178. Damian Lagerstedt pisze:

  Hello everybody, This article is wonderful as well exactly how the subject had been expanded. I like some of the comments too even though I would choose we all keep it on topic to be able to add significance to the subject.

 179. payday loans no credit check pisze:

  Thanks for sharing superb informations. Your websiteis so cool.I am in awe of the details that you?ve within this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web site, should come backfor extra articles. You, my pal, ROCK! I discovered simply the info I already searched all around us and simply couldn?t find. Exactly what a ideal website. I’m keen on this web web page whilst your website will probably be one among my new favorite ones.I’m keen on this fabulous website given possesses given me some form of dedication to have success for many purpose, so thanks

 180. cheap phentermine pisze:

  Nice to be visiting your blog again, it has been months for me. Well this articles that i’ve been waited for so long. I need this articles to complete my assignment in the college, and it has same topic with your articles. thank you, great share.

 181. Early Learning Toys pisze:

  This is my first time I have visited your site. I found a lot of interesting stuff in your blog. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one! keep up the impressive work.

 182. macbook cases pisze:

  Thank you for another fantastic blog. Where else could one get that kind of information written in such a perfect way? I have a presentation that I am presently working on, and I have been looking for such info instead.

 183. phentermine 50 mg pisze:

  You made a few nice points there. I did a check on the theme and found most persons will have the same opinion with your blog.

 184. phentermine adipex pisze:

  There is obviously a lot to know about this. I suppose you made some great points in the Feature also.

 185. where do i buy phentermine pisze:

  this is by far the best looking website I?ve seen. It was completely easy to navigate and it was easy to look for the information I needed. Fantastic layout and great content!

 186. phentermine online pisze:

  I found your site while on google. I am very impressed with your writing skills and you have it together. I am starting my own website and have been looking for advice and you have inspired me. Thank you!

 187. phentermine adipex pisze:

  The next time I read a website, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 188. buy phentermine pisze:

  What I wouldnt give to have a debate with you about this. You just say so many things that come from nowhere that Im pretty sure Id have a fair shot. Your blog is great visually, I mean folks wont be bored. But others who can see past the videos and the layout wont be so impressed with your generic get the hang ofing of this topic.

 189. Arnoldo Shackleton pisze:

  Very nice post, thanks so much for sharing. Do you have an RSS feed I can subscribe to?

 190. phentermine 37.5 mg pisze:

  I’m so thrilled with the new check of your wewebsite. Gratitude so a lot for keeping it running!

 191. black widow pisze:

  i’m adding your blog rss feed so that I can see your new posts. Keep up the good work!

 192. Unibet Bulgaria pisze:

  You’re not the general blog writer, man. You definitely have something important to add to the web. Such a outstanding blog. I will return for more.

 193. dog grooming pisze:

  Love the blog here. Nice colors. I am definitely keeping up on the comments here. I hope to see more from you in the near future.

 194. admin pisze:

  Zapraszam do pisania również po polsku. Bardzo dziękuję za poświęcenie czasu. Serdecznie pozdrawiam.

 195. phentermine pisze:

  The next time I read a site, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of wning about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 196. Lamborghini pisze:

  Advantageously, the article is in reality the greatest on this notable topic. I fit in with your conclusions and will thirstily look forward to your upcoming updates. Just saying thanks will not just be adequate, for the tremendous lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay abreast of any updates. Gratifying work and much success in your business efforts!

 197. separate pisze:

  This post was very nicely written, and it also contains many useful facts. I enjoyed your distinguished way of writing this post. Thanks, you have made it very easy for me to understand.

 198. stock market pisze:

  You nicely summed up the issue. I would add that this doesn?t exactly concenplate often. xD Anyway, good post?

 199. best forex robot review pisze:

  Definitely, what a magnificent website and instructive posts, I will bookmark your site.All the Best!

 200. Bwin Hungary pisze:

  It is unusual for me to find something on the internet that’s as entertaining and fascinating as what you’ve got here. Your page is lovely, your graphics are great, and what’s more, you use reference that are relevant to what you’re saying. You are definitely one in a million, keep up the good work!

 201. Betway Spain pisze:

  It is rare for me to find something on the cyberspace that is as entertaining and fascinating as what you have got here. Your page is lovely, your graphics are great, and what’s more, you use source that are relevant to what you are saying. You are certainly one in a million, good job!

 202. Euro 2012 Bet pisze:

  You’re not the general blog author, man. You surely have something important to add to the net. Such a outstanding blog. I’ll be back for more.

 203. Totesport Free Bet Offer pisze:

  Oh boy! It’s like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some images to drive the content home a bit, but other than that, this is wonderful blog. A outstanding read. I will definitely be back.

 204. ringtones pisze:

  Thanks pal. Awesome submissions you have here. Got some extra links to point to which have a bit more info?

 205. school seniors pisze:

  My dad has been writing a book precisely on point with this blog, I have emailed him the web address so perhaps he could pick up a couple pointers. Fantastic Job.

  thankyou

 206. best forex robot pisze:

  I’m still learning from you, while I’m trying to reach my goals. I absolutely liked reading everything that is written on your blog.Keep the tips coming. I liked it!

 207. Rickie Schooler pisze:

  I have to admit that i sometimes get bored to read the whole thing but i think that your blog can be an exception. Cheers !

Możliwość komentowania jest wyłączona.